Bolīvijas Daudznacionālā Valsts

14.07.2019. 09:37
  • Ceļojumu brīdinājums

Dodoties uz ārzemēm, Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments iesaka iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, reģistrēties Konsulārajā reģistrā, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši”, kā arī sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Drošības situācija

Ņemot vērā, ka neparedzami un vardarbīgi pilsoņu nemieri, demonstrācijas un streiki  Bolīvijā notiek bieži, Ārlietu ministrija iesaka ievērot piesardzību, plānojot braucienus uz šo valsti, it īpaši uz rajoniem, kas robežojas ar Peru. Šādi konflikti var ietekmēt sabiedriskā transporta satiksmi, transporta kustību starp Bolīvijas pilsētām, kā arī ceļus uz un no lidostām. Ceļojot no lidostas, aicinām izvēlēties reģistrētas taksometru firmas. Pārvietojoties pa pilsētu, aicinām pasūtīt taksometru viesnīcā.

Bolīvijā pieaug sīko noziegumu skaits, it īpaši lielajās pilsētās. Daudzi apzagšanas gadījumi notiek autobusu pieturās un sabiedriskajā transportā. Aicinām neatstāt personīgas mantas bez uzraudzības (mobilos tālruņus, datorus, fotoaparātus). Ārlietu ministrija stingri iesaka uzbrukuma gadījumā neizrādīt pretestību.

Plānojot maršrutus ceļošanai Bolīvijā, aicinām izvēlēties reģistrētas tūrisma firmas un ceļot pieredzējušu gidu pavadībā. Brīdinām, ka valstī fiksēti tūristu nolaupīšanas gadījumi naudas izspiešanas nolūkos (ezera Titikaka apkārtnē) , notikuši arī  seksuāla rakstura uzbrukumi ārvalstu ceļotājām - sievietēm gan klubos, gan viesnīcās. Ārlietu ministrija iesaka atturēties no ceļojumiem uz robežzonu ar Čīli, gadījumā, ja esat nonācis šajā rajonā, aicinām izmantot tikai oficiālos autoceļus, jo robežzonas apkārtnē ir sastopamas mīnas. Tāpat iesakām atturēties no Chapare rajona apmeklējuma, jo tur darbojas valsts programma cīņai pret kokas audzēšanu un iespējamas kokas audzētāju un policijas sadursmes.  

Gadījumā, ja pieņemat lēmumu par automašīnas īri, ņemiet vērā, ka valstī daudz ceļi ir bez asfalta segumu un vadot automašīnu ir jābūt īpaši piesardzīgiem.

Lietus sezona valstī ilgst no novembra līdz martam. Sezonas laikā ceļotājiem jārēķinās ar plūdiem un zemes nogruvumiem, jo īpaši kalnu rajonos.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi. Minimālais cietumsods pat par visniecīgākā daudzuma narkotisko vielu glabāšanu ir 8 gadi. Ārlietu ministrija vērš uzmanību, ka nav atļauta kokas lapu un kokas tējas ievešana Latvijā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem vīzas ieceļošanai Bolīvijā ar tūrisma mērķi nav nepieciešamas, ja uzturēšanās nepārsniedz 90 dienas. Latvijas nepilsoņi ieceļo un uzturas Bolīvijā ar derīgu vīzu.

Vīzu jautājumos, ja uzturēšanās plānota ilgāku laiku vai ieceļošanas mērķis ir cits nevis tūrisms, kā arī Latvijas nepilsoņus, aicinām sazināties ar Bolīvijas vēstniecību Zviedrijā (tālrunis: (46-8) 731 58 30; e-pasti: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.).

Ceļojot aicinām vienmēr ņemt līdzi pasi, ieceļošanas vīzas un spiedoga par robežšķērsošanu kopijas. Aicinām sekot līdzi tam, lai pasē par ieceļošanu Bolīvijā noteikti tiktu iespiests zīmogs. Pretējā gadījumā, izceļojot no valsts, personai var tikt piemērots sods.

Veselība

Ārlietu ministrija brīdina ceļotājus, ka valstī notiekošie mediķu streiki nopietni ietekmē ārkārtas medicīnisko pakalpojumu pieejamību. Tāpat brīdinām, ka Karību jūras baseina un Dienvidamerikas valstīs, tai skaitā Bolīvijā, fiksēti Čikunguņjas, Zikas vīrusa un Denges drudža uzliesmojumi, kā arī risks inficēties ar malāriju un dzelteno drudzi. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Ārlietu ministrija iesaka izvairīties dzert un izmantot personīgās higiēnas nolūkos krāna ūdeni, aicinām izmantot tikai pudelēs pildītu ūdeni.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Tā kā Bolīvijā nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.