Bolīvijas Daudznacionālā Valsts

22.07.2020. 20:28
  • Ceļojumu brīdinājums

️Izvērtē nepieciešamību doties ārvalstu ceļojumā

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar straujo COVID-19 izplatību Bolīvijā no 2020.gada 22.marta plkst. 00.00 ir izsludināta ārkārtas situācija. Valstī tiek ievēroti dažādi ierobežojošie un karantīnas pasākumi, atkarībā no tā, vai attiecīgā pilsēta vai reģions ir iedalīta augstas, vidējas vai zemas saslimstības riska zonā. Ir pārtraukti visi starptautiskie avioreisi, kā arī slēgti robežkontroles punkti. Ja pašlaik atrodaties Bolīvijā, aicinām atrast drošu dzīvesvietu un nogaidīt, līdz situācija normalizējas, atkal tiek atvērtas valsts robežas un atsākti lidojumi.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Kopš 2019. gada 20. oktobra vēlēšanām un prezidenta Evo Morales atkāpšanās politiskā un drošības situācija Bolīvijā ir pasliktinājusies, tādēļ Ārlietu ministrija aicina izvērtēt nepieciešamību tuvākajos mēnešos ceļot uz šo valsti. Daudzviet Bolīvijā, tajā skaitā arī galvaspilsētā La Paz, notika demonstrācijas, kas pārauga nemieros. Demonstrācijas un ceļu bloķēšana var atsākties jebkurā laikā. Ārlietu ministrija stingri iesaka ievērot lielu piesardzību, atrodoties šādu konfliktu tuvumā, un izvairīties no vietām, kur pulcējas liels cilvēku skaits, kā arī sekot līdzi notikumu gaitai ar plašsaziņas līdzekļu palīdzību un ievērot vietējo varasiestāžu norādījumus.

Bolīvijā pieaug sīko noziegumu skaits, it īpaši lielajās pilsētās. Daudzi apzagšanas gadījumi notiek autobusu pieturās un sabiedriskajā transportā. Aicinām neatstāt personīgas mantas bez uzraudzības (mobilos tālruņus, datorus, fotoaparātus). Ārlietu ministrija stingri iesaka uzbrukuma gadījumā neizrādīt pretestību.

Plānojot maršrutus ceļošanai Bolīvijā, aicinām izvēlēties reģistrētas tūrisma firmas un ceļot pieredzējušu gidu pavadībā. Brīdinām, ka valstī fiksēti tūristu nolaupīšanas gadījumi naudas izspiešanas nolūkos (ezera Titikaka apkārtnē) , notikuši arī  seksuāla rakstura uzbrukumi ārvalstu ceļotājām - sievietēm gan klubos, gan viesnīcās. Ārlietu ministrija iesaka atturēties no ceļojumiem uz robežzonu ar Čīli, gadījumā, ja esat nonācis šajā rajonā, aicinām izmantot tikai oficiālos autoceļus, jo robežzonas apkārtnē ir sastopamas mīnas. Tāpat iesakām atturēties no Chapare rajona apmeklējuma, jo tur darbojas valsts programma cīņai pret kokas audzēšanu un iespējamas kokas audzētāju un policijas sadursmes.  

Gadījumā, ja pieņemat lēmumu par automašīnas īri, ņemiet vērā, ka valstī daudz ceļi ir bez asfalta segumu un vadot automašīnu ir jābūt īpaši piesardzīgiem.

Lietus sezona valstī ilgst no novembra līdz martam. Sezonas laikā ceļotājiem jārēķinās ar plūdiem un zemes nogruvumiem, jo īpaši kalnu rajonos.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi. Minimālais cietumsods pat par visniecīgākā daudzuma narkotisko vielu glabāšanu ir 8 gadi. Ārlietu ministrija vērš uzmanību, ka nav atļauta kokas lapu un kokas tējas ievešana Latvijā.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem vīzas ieceļošanai Bolīvijā ar tūrisma mērķi nav nepieciešamas, ja uzturēšanās nepārsniedz 90 dienas. Latvijas nepilsoņi ieceļo un uzturas Bolīvijā ar derīgu vīzu.

Vīzu jautājumos, ja uzturēšanās plānota ilgāku laiku vai ieceļošanas mērķis ir cits nevis tūrisms, kā arī Latvijas nepilsoņus, aicinām sazināties ar Bolīvijas vēstniecību Zviedrijā (tālrunis: (46-8) 731 58 30; e-pasti: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.).

Ceļojot aicinām vienmēr ņemt līdzi pasi, ieceļošanas vīzas un spiedoga par robežšķērsošanu kopijas. Aicinām sekot līdzi tam, lai pasē par ieceļošanu Bolīvijā noteikti tiktu iespiests zīmogs. Pretējā gadījumā, izceļojot no valsts, personai var tikt piemērots sods.

Veselība

Ārlietu ministrija brīdina ceļotājus, ka valstī notiekošie mediķu streiki nopietni ietekmē ārkārtas medicīnisko pakalpojumu pieejamību. Tāpat brīdinām, ka Karību jūras baseina un Dienvidamerikas valstīs, tai skaitā Bolīvijā, fiksēti Čikunguņjas, Zikas vīrusa un Denges drudža uzliesmojumi, kā arī risks inficēties ar malāriju un dzelteno drudzi. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Ārlietu ministrija iesaka izvairīties dzert un izmantot personīgās higiēnas nolūkos krāna ūdeni, aicinām izmantot tikai pudelēs pildītu ūdeni.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.Tā kā Bolīvijā nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.