Afganistānas Islāma Republika

11.06.2020. 09:11
  • Ceļojumu brīdinājums

Informācija par starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem uz Latviju un došanos uz ārvalstīm

Drošības situācija

Saistībā ar COVID-19 izplatības ierobežošanu Afganistānā pieņemti atsevišķi drošības pasākumi. Ir atcelti starptautiskie lidojumi uz un no Afganistānas, arī iekšzemes reisu skaits ir būtiski samazināts. Ja atrodaties valstī, aicinām atrast drošu dzīvesvietu un nogaidīt, līdz situācija normalizējas, atkal tiek atvērtas valsts robežas un atsākti lidojumi. Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija visā valstī joprojām ir ļoti nestabila – regulāri notiek militārās darbības un bruņotas sadursmes, tostarp  arī galvaspilsētā Kabulā, radot ievērojamus drošības riskus.

Valstī pastāv augsti terorisma draudi. Teroristu un nemiernieku uzbrukumi ir vērsti gan pret militāriem, gan civiliem mērķiem, tostarp arī humānajā un valsts atjaunošanas jomā strādājošām organizācijām, kā arī personām. Uzbrukumu veidi ir visdažādākie: spridzekļu izvietošana, pašnāvnieku izraisītas spridzināšanas, apšaudes, nolaupīšanas un vardarbība. Visā valstī draudus rada nesprāgusi munīcija un kājnieku mīnas. Līdz ar terorisma draudu paaugstināšanos īpaša piesardzība jāievēro, uzturoties sabiedriskās vietās, kuras vienlaikus apmeklē liels cilvēku skaits un kuras var kļūt par teroristisku uzbrukumu mērķi.

Ceļošana valsts teritorijā ar automašīnu, jo īpaši ārpus Kabulas, ir ļoti bīstama. Tādai ceļošanai ir nepieciešama profesionāla apsardze un bruņumašīna. Aicinām nekādā gadījumā neapstāties nezināmās vietās, neiesaistīties sarunās ar nepazīstamiem cilvēkiem un nelietot viņu piedāvātos dzērienus, ēdienus un citas vielas.

Ārlietu ministrija uzsver, ka nestabilās politiskās un drošības situācijas dēļ konsulārās palīdzības sniegšana valstī var būt ierobežota.

Vietējie likumi un paražas

Afganistānā tiek stingri ievēroti islāma likumi, tāpēc aicinām cienīt vietējās tradīcijas, likumus un reliģiju un ar savu rīcību, uzvedību vai apģērbu neaizskart vietējo iedzīvotāju godu un cieņu, it īpaši gavēņa mēneša Ramadāna laikā, vai apmeklējot reliģiskas nozīmes vietas.  

Valdības un militāru objektu fotografēšana un filmēšana ir aizliegta. Arī vietējo iedzīvotāju un reliģisku norišu, vai objektu fotografēšana un filmēšana bez saskaņošanas var izraisīt asu nosodījumu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Ja pretēji Ārlietu ministrijas ieteikumiem dodaties uz Afganistānu, Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai valstī ir nepieciešama vīza. Detalizētu informāciju par vīzu kārtību var saņemt Afganistānas vēstniecības Polijā mājaslapā. Pasei jābūt derīgai vēl vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību var lūgt Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās. Vienlaikus lūdzam ņemt vērā, ka drošības situācijas dēļ konsulārās palīdzības sniegšanas iespējas valstī var būt ierobežotas.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.