Informācija par ASV pieņemto likumu H.R.1 ( 9/11 Komisijas Rekomendācijas)

02.12.2014. 19:09

VAI VĒLIES CEĻOT UZ AMERIKAS SAVIENOTAJĀM VALSTĪM BEZ VĪZAS?

 

2007.gada 27.jūlijā ASV Kongresā abās palātās apstiprināja likumprojektu, kurā ietverti 11.septembra Komisijas rekomendācijas un sadaļa par vīzu programmas reformu.  Prezidents Dž. Bušs to parakstījis 2007.gada 3.augustā. ASV Bezvīzu programmas reforma koncentrēsies uz valsts drošības interešu stiprināšanu. Lai tiktu uzņemta ASV Bezvīzu programmā, valstij jāizpilda likumā paredzētās prasības.

Obligātās prasības:

1. Apmaiņa ar informāciju par nozaudētām un zagtām pasēm. Jāveido tieša, nepastarpināta apmaiņa ar informāciju gan par zagtām pasu veidlapām, gan arī par nozaudētām / zagtām izsniegtām pasēm. Šai apmaiņai jābūt operatīvai.

2. Nelegālo imigrantu atpakaļuzņemšana. Tiks sagaidīta operatīva atbilde uz ceļošanas dokumenta pieprasījumu deportācijas gadījumā.

3. Pasažieru informācijas apmaiņa. Puses apmainītos ar identitātes pārbaudes datiem attiecībā uz iespējamajiem ceļotājiem, kā arī dalītos ar citiem sarakstiem attiecībā uz valsts drošību apdraudošiem indivīdiem.

4. Elektroniskā ceļošanas autorizācija (ETA) ASV izveidos elektroniskās ceļošanas autorizācijas programmu, kas jau pie biļešu rezervēšanas automātiski nosūtīs datus pārbaudei un īsā laikā dos atbildi par konkrētās personas iespējām ieceļot ASV.

Prasības, par kurām ASV vēlētos panākt vienošanos:

1. Gaisa satiksmes drošības virsnieku klātbūtne katrā tiešajā reisā uz ASV.

2. Lidostu drošība. Valstis tiks aicinātas pastāvīgi pilnveidot lidostu drošību, it īpaši bagāžas pārbaudi.

3. Kopēji ceļošanas dokumentu standarti. E-pasu ieviešana un savstarpējas tehniskās atbilstības saskaņošana.

Likumdošanā minētās prasības, kuras tiek ņemtas vērā, lai piešķirtu bezvīzu režīmu:

1. ASV jāievieš kontroles mehānisms, kas reģistrētu no valsts izceļojušos (exit system);

2. Valsts regulāri samazina atteikto vīzu īpatsvaru. Atteikto vīzu īpatsvars iepriekšējā fiskālā gadā nav vairāk kā 10% vai valsts iedzīvotājs nepārkāpj ASV vīzā norādīto uzturēšanās termiņu (overstay);

3. Valsts sadarbojas ar ASV terorisma apkarošanā un informācijas apmaiņā.

ASV vēstniecība Latvijā

Latvijas vēstniecība ASV

ASV Iekšzemes drošības departaments

ASV Valsts departaments