Portugāles Republika

27.12.2020. 10:39
  • Ceļojumu brīdinājums

️Izvērtē nepieciešamību doties ārvalstu ceļojumā

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar COVID-19 strauju izplatību pasaulē Portugāles varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. 

Portugālē atļauts brīvi ieceļot no Eiropas Savienības, Lihtenšteinas, Norvēģijas, Islandes, Šveices, kā arī no šādām valstīm ārpus Eiropas zonas: Austrālijas, Dienvidkorejas, Japānas, Jaunzēlandes, Ķīnas, Ruandas, Singapūras, Taizemes un Urugvajas.

Ieceļošana no valstīm, kas nav uzskaitītas iespējama tikai izņēmuma gadījumos vai humānu apsvērumu dēļ. No šīm valstīm ieceļojot, jāuzrāda negatīvs COVID-19 tests, veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas. Pirms ieceļošanas visiem iebraucējiem jāreģistrējas https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card

Ieceļojot lidostā pasažieriem tiek pārbaudīta ķermeņa temperatūra. Vīrusa simptomu gadījumā ieceļotājs tiek nosūtīts uz ārstniecības iestādi.

Visā valstī ieviesta ārkārtas situācija, kas paredz dažādus ierobežojumus. Vispārējās drošības prasības valstī paredz 2 m distances ieturēšanu, sejas masku valkāšanu sabiedriskās vietās, kā arī vispārējās higiēnas prasību ievērošanu. Daudzas iestādes tiek slēgtas, veikaliem un restorāniem vienlaicīgi jāapkalpo mazāks apmeklētāju skaits un jāsaīsina darba laiks.

Ar vispārējiem ārkārtas situācijas ierobežojumiem Portugālē iespējams iepazīties šeit .

Vietējās municipalitātēs saskaņā ar saslimstības rādītājiem noteikti vieglāki vai striktāki ierobežojumi, piemēram, komandantstunda. Sadalījums šeit (portugāļu valodā).

Svētku laikā no 24.decembra līdz 1.janvārim noteikti vēl papildus ierobežojumi, kas publicēti Portugāles valdības mājas lapā (portugāļu valodā).

Lai ieceļotu Madeiras salā vai Porto Santo:

  •  24 – 48 stundas pirms ieceļošanas nepieciešams elektroniski aizpildīt un iesniegt ceļotāja anketu;
  •    ieceļojot uz robežas nepieciešams uzrādīt negatīva COVID-19 testa rezultātu (veiktu 72 h pirms ceļojuma), vai arī veikt testu uz robežas un 12 h gaidīt tā rezultātu savā apmešanās vietā.

Lai ieceļotu Azoru salās:

  •  24 – 48 stundas pirms ieceļošanas nepieciešams elektroniski aizpildīt un iesniegt ceļotāja anketu;
  •   ieceļojot uz robežas nepieciešams uzrādīt negatīva COVID-19 testa rezultātu (veiktu 72 h pirms ceļojuma), vai arī veikt testu uz robežas un 48 h gaidīt tā rezultātu atrodoties paškarantīnā savā apmešanās vietā;
  •    ja uzturēsieties Azoru salās ilgāk kā 7 dienas, 6.dienā pēc pirmā testa veikšanas tests būs jāveic atkārtoti;
  •  ceļotājiem, kuri nevarēs izpildīt ieceļošanas nosacījumus, ieceļošana tiks atteikta.

Naudas sods par drošības prasību neievērošanu valstī var būt privātpersonai no 100 līdz 500 EUR, bet juridiskai personai no 1000 līdz 5000 EUR.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Noziedzības līmenis valstī ir zems, tomēr, lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties ļaužu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības (piemēram, automašīnās), pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml. Par notikušu zādzību nekavējoties ziņojiet vietējai policijai.

Portugāle atrodas seismiski aktīvā zonā, tādēļ pirms ceļojuma aicinām iepazīties ar aktuālo situāciju Portugāles meteoroloģijas un seismoloģijas dienestu mājas lapā.

Vasaras mēnešos Portugālē ir augsts mežu ugunsgrēku risks. Aicinām sekot līdzi informācijai par laika apstākļiem reģionā, kā arī varas iestāžu brīdinājumiem par ugunsgrēkiem. Ārkārtas situācijā jāzvana glābšanas dienestam – 112 un jāievēro vietējo iestāžu norādījumi.

Vietējie likumi un paražas

Par narkotiku turēšanu vai lietošanu persona var saņemt administratīvo naudas sodu vai personīgās mantas konfiskāciju. Savukārt narkotiku pārvadāšana vai realizēšana peļņas nolūkā Portugālē ir krimināli sodāma darbība, kas paredz bargus cietumsodus.

Policija ir tiesīga lūgt uzrādīt personu apliecinošu dokumentu jebkurā laikā. Aicinām ceļotājus vienmēr nēsāt līdzi identifikācijas dokumenta kopiju.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Portugālē bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas pusgadā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Portugālē arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Ja Portugālē ieceļo nepilngadīgais (līdz 18 gadu vecumam) bez vecākiem vai pavadošas personas, kādam no vecākiem vai aizbildnim ir nepieciešams bērnu lidostā vai citā robežšķērsošanas vietā sagaidīt, vai arī bērnam ir jābūt notariāli apliecinātai vecāku vai aizbildņa pilnvarai/atļaujai ceļot vienam. Tādam pašam dokumentam ir jābūt arī gadījumos, ja nepilngadīgā persona plāno patstāvīgi izceļot no Portugāles.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar kādu no Latvijas goda konsuliem Portugālē vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā valstī nav Latvijas vēstniecības, ar informāciju par konsulārajiem pakalpojumiem var iepazīties šeit: http://www.mfa.gov.lv/konsulara-informacija/konsularie-pakalpojumi-portugale.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.