Moldovas Republika

27.03.2020. 10:08
  • Ceļojumu brīdinājums

Saistībā ar COVID-19 pandēmiju Ārlietu ministrija aicina uz laiku atturēties no braucieniem ārpus Latvijas, izņemot ārkārtas gadījumus un gadījumus, kad personai no Latvijas jāatgriežas savā mītnes valstī.

Tas attiecas uz jebkuras ārvalsts apmeklēšanu neatkarīgi no tā, kāds ir saslimstības līmenis tajā un kādus saslimstību ierobežojošus pasākumus šī ārvalsts ir noteikusi.

Ārlietu ministrija turpina aktualizēt informāciju par dažādās valstīs noteiktajiem ieceļošanas ierobežojumiem.

 Drošības situācija

Saistībā ar koronavīrusa COVID-19 izplatības ierobežošanu no 2020. gada 17. marta līdz 15. maijam Moldovā ir izsludināts ārkārtas stāvoklis.

Ārkārtas stāvoklis paredz noteikt speciālu ieceļošanas un izceļošanas kārtību. Šobrīd ir slēgta pasažieru aviosatiksme no un uz Moldovu ar visām valstīm. Pārtraukti starptautiskie pasažieru pārvadājumi pa zemes ceļiem un dzelzceļu. Moldovā ir aizliegta jebkāda veida ieceļošana ārvalstniekiem (arī pa zemes ceļiem), izņemot personām, kurām Moldovā ir pastāvīgā dzīvesvieta vai uzturēšanās atļauja, kā arī starptautisko preču pārvadātājiem. Ārvalstu pilsoņu jebkāda veida izceļošana no Moldovas ir ļoti apgrūtināta. Kaimiņvalstis Ukraina ir slēgusi robežu ar Moldovu, liedzot iebraukšanu tās teritorijā ārvalstu pilsoņiem. Rumānija atļauj iebraukt tās teritorijā ES pilsoņiem, bet kopš 26. marta visiem iebraucējiem tiek piemērota obligāta 14 dienu paškarantīna.

Ārkārtas stāvokļa situācijā varasiestādes var nekavējoties piemērot papildu pārvietošanās ierobežojumus valsts iekšienē, kā arī ieviest citus ierobežojošus drošības pasākumus.

Ir slēgtas visas tirdzniecības vietas, izņemot pārtikas, lauksaimniecības preču un būvniecības preču veikalus, kā arī aptiekas un degvielas uzpildes stacijas. Slēgtas visas izglītības iestādes un izklaides vietas. Kopš 27. marta pārvietošanās valsts teritorijā atļauta ne vairāk kā trīs (3) personu grupā, ja personas nav vienas ģimenes locekļi. Liegta masu pulcēšanās, t.sk. aizliegts apmeklēt pilsētu parkus un atpūtas vietas brīvā dabā. Pārvietojoties valsts teritorijā, personām jābūt līdzi personu apliecinošiem dokumentiem. Galvaspilsētā Kišiņevā kārtības uzraudzīšanai policijas patruļu nodoršināšanai piesaistīti armijas spēki. Tirdzniecības vietas atļauts apmeklēt personām vienatnē.  

Varasiestādes aicina iedzīvotājus uzturēties savās dzīvesvietās un tās nepamest bez īpašas nepieciešamības. Ir noteikta ļoti ierobežota sabiedriskā transporta kustība. Papildu piesardzības nodrošināšanai, Moldovas Nacionālā banka ir ierobežojusi skaidras naudas apriti.

Ieceļojušajām personām Moldovā ir jāaizpilda epidemioloģiskās anketas un ir noteikta obligāta 14 dienu personīgā karantīna, kas liedz pamest Moldovas teritoriju pirms karantīnas perioda beigām. Par nepakļaušanos Moldovas ārstniecības un valsts iestāžu norādījumiem un/vai personīgās karantīnas neievērošanu, privātpersonas var tikt sodītas ar soda naudu līdz 25 tūkstošiem Moldovas leju (aptuveni 1250 EUR) vai brīvības atņemšanu līdz 3 gadiem, ja rīcība izraisījusi smagas sekas (veicinājusi būtisku vai mērenu kaitējumu veselībai vai citas personas nāvi). 

Ārlietu ministrija aicina nepameklēt Moldovas Republiku. Valstī esošos valstspiederīgos aicinām sekot līdzi aktuālākajai informācijai Moldovas veselības, nodarbinātības un sociālās aizsardzības ministrijas un Moldovas valsts robežsardzes mājas lapās un sociālā tīkla facebook lapās (https://msmps.gov.md/ro ; http://border.gov.md/index.php/ro/).

Valstī esošie ārvalstu pilsoņi medicīnisko palīdzību var saņemt zvanot uz 112. Saziņas iespēja tiek nodrošināta arī angļu un krievu valodās. Papildu jautājumu gadījumā izveidota “ZAĻĀ LĪNIJA” uzziņai pa tālruni 0 80012300.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var uzturēties Moldovā bez vīzas uz laiku līdz 90 dienām sešu mēnešu laikā no ieceļošanas brīža.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Moldovā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. 

Papildus informācija ir pieejama sazinoties ar Moldovas vēstniecību Latvijā (tālrunis +371 673 591 63; e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. ).

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas ceļotājiem par profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

 Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Moldovas Republikā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.