Rakstniece, žurnāliste un sabiedriskā darbiniece Sandra Bondarevska saņem Ārlietu ministrijas Atzinības rakstu

24.01.2020. 16:36

2020.gada 23.janvārī, atzīmējot par Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas de iure 99.gadadienu, Zaļajā salā dzīvojošā rakstniece, žurnāliste un Īrijas latviešu sabiedriskā darbiniece Sandra Bondarevska apbalvota ar Ārlietu ministrijas Atzinības rakstu. Apbalvojums piešķirts par Latvijas tēla veidošanu, spodrināšanu un popularizēšanu Īrijā. Atzinības raksts S.Bondarevskai tiks pasniegts atsevišķā pasākumā Latvijas vēstniecībā Īrijā.

Jau vairāk nekā desmit gadus S.Bondarevska ir pievērsusies latviešu gaitu pētniecībai Īrijā, sākot ar 1867.gadu līdz pat jaunākiem laikiem. Spilgtākais piemērs ir 2019.gadā izdotā S.Bondarevskas kultūrvēsturiskā monogrāfija “Pētersoni Īrijā”, kas ir rūpīgs pētījums par leģendārajām Kārļa un Konrāda Pētersonu personībām, viņu dzīvi un darbību Latvijā un Īrijā. Šī ir noderīga un faktiem bagāta grāmata, kas ļauj abām mūsu tautām – latviešiem un īriem - tuvāk iepazīt vienai otru, bet vienlaikus ļauj mums tuvāk iepazīt arī pašiem sevi. Tā parāda, ka esam tauta, kas arī svešās zemēs spēj pacelties pāri ikdienai un darīt lielus darbus

S.Bondarevskas pētījums un savāktais foto arhīvs par latviešu Pētersonu ieguldījumu laikā, kad īri cīnījās par neatkarības atgūšanu no britu impērijas, ir guvis ievērību arī Īrijas vēsturnieku vidū. Ar atsaucēm tapušas vairākas publikācijas īru medijos, piemēram, īru vēsturnieks Sam McGrath 2016.gadā tika publicējis plašu aprakstu par aktīvo Īrijas neatkarības kustības dalībnieku Konrādu Pētersonu.

S.Bondarevskas paveiktais darbs jo īpaši vērtīgs ir arī Latvijas valstiskuma simtgades kontekstā. Vēsturiskās liecības, rūpīgi savāktie faktu un fotomateriāli grāmatā pierāda, ka mūsu tautiešiem Īrijā ir bijušas tuvas un labi saprotamas īru tautas brīvības alkas. Latvieši nav bijuši malā stāvētāji, bet gan aktīvi iesaistījušies procesos, lai  palīdzētu Īrijai izcīnīt valstisko neatkarību. Tie ir fakti, par ko varam lepoties.

Vieglā un saistošā valodā uzrakstīta, grāmata ir ne vien ļoti derīgs vēsturiskās izziņas avots un laba simtgades dāvana, bet arī nopietns pārdomu materiāls mūsu tautas pašapziņas stiprināšanai ne vien Īrijā, bet arī Latvijā.

Foto: baltic-ireland.ie

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Īrijā
23 Fitzwilliam Place, Dublin 2, D02 EK77, Ireland
Telefons: +353 1 478 0161
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-flickr    icon-facebook

baneris final vestniecibamPierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā