Dublinā izskanējuši Otrie Eiropas latviešu kultūras svētki

17.06.2019. 15:03

2019. gada 14. jūnijā Dublinas pilsētas hallē svinīgi tika atklāti Otrie Eiropas latviešu kultūras svētki (ELKS). Svētki no 13. līdz 16. jūnijam pulcēja 46 mākslinieciskās kopas no 18 Eiropas valstīm.

Atklāšanas ceremonijā dalībniekus ar uzrunām sveica Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas vēstnieks Īrijā Jānis Sīlis. Ar videoieraksta palīdzību dalībniekus un viesus Dublinā sveica svētku patroni – bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe Freiberga un jaunievēlētais Valsts prezidents Egils Levits.

Svētkus Dublinā sarīkoja Latviešu biedrība Īrijā (projekta vadītāja Inguna Grietiņa Dārziņa), un atbalstu tiem sniedza Latvijas Kultūras ministrija, PBLA, kā arī Latvijas vēstniecība Īrijā, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Dublinas pilsētas dome, uzņēmumi “Planet Sound” un “Temple Bar Company”. Savukārt informatīvo atbalstu svētkiem sniedza Eiropas Latviešu apvienība (ELA) un portāls Latvieši.com.

Sestdien 15.jūnijā Smithfield skvērā Dublinā pasākums noslēdzās ar grandiozu svētku koncertu, dalībnieku kopkorim vareni pieskandinot pilsētu un dejotājiem skatītājus aizraujot ar fantastisku sniegumu.

 

Latvijas vēstnieka Īrijā uzruna ELKS atklāšanas ceremonijā

Dublinā, 14.06.2019.

Mīļie svētku dalībnieki un viesi!

Šodien 2019. gada 14. jūnijā Dublinā atklājam Otros Eiropas latviešu kultūras svētkus, kad no malu malām šeit ir sapulcējušies dziedātāji un dejotāji, lai tricinātu un skandinātu Zaļās salas galvaspilsētas ielas un dārzus, apkārtnes kalnus un mežus, rādot, ko latvieši prot un var.

Visi man piekritīs, ka šodien ir ļoti, ļoti gaiša diena, kaut arī ne visai silta un saulaina. Īrija iepazīstina ar tās tipisko vasaru. Gaišums un smaids ir mūsu sejās un sirdīs, un no tā paliek ļoti priecīgi.

Tomēr vienmēr tā nav bijis, un es nevaru šodien to nepieminēt. 14.jūnijs mūsu valsts un tautas vēsturē ir ierakstīts sāpju rakstiem. Deportācijas, ko šajā dienā 1941.gadā īstenoja mūsu valstij un tautai naidīgi spēki, ir atstājuši dziļas rētas tautas dvēselē, kas nezudīs nekad. Tas mums visiem ir jāatceras.

Tomēr neļausim sāpēm un naidīgām varām gūt pār mums virsroku. Mums jābūt vienotiem un stipriem, lai izšķirošā stundā, ja tāda pienāks, mēs spētu pieņemt pareizos lēmumus un vienoties kopējā rīcībā.

Lai katrs no mums,  lai arī kur mūs liktenis būtu aizvedis, stiprina Latvijas valsti, kopj mūsu kultūru un māca bērniem latviešu valodu. Lai pēc 100 gadiem visā pasaulē varētu teikt – jā, tie ir latvieši, tā ir Latvija!

Mēs varam, un Jūsu entuziasms un aktīvā dalība šajos svētkos tam ir apliecinājums.

Tad nobeigumā ļaujiet man vēl teikt šādus vārdus: Ir 2019.gads, nāk vīri pelēkos vadmalas svārkos un meitas košos lindrakos. Un lielie dziedāšanas un dejošanas svētki Dublinā ir sākušies!

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Īrijā
23 Fitzwilliam Place, Dublin 2, D02 EK77, Ireland
Telefons: +353 1 478 0161
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-flickr    icon-facebook

baneris final vestniecibamPierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā