Latvijas vēstnieks Īrijā atklāj piemiņas plāksni J.Mežam

26.01.2018. 18:39

Atzīmējot Latvijas starptautiskās atzīšanas de iure dienu, šī gada 26. janvārī Latvijas vēstnieks Īrijā Jānis Sīlis Mountdžeromejas kapos (Mount Jerome Cemetery) Dublinā svinīgā ceremonijā atklāja piemiņas plāksni Latvijas diplomātam Īrijā Jānim Mežam.  

 

Uzrunas laikā vēstnieks uzsvēra, ka šī diena – 26.janvāris, kad pirms 97 gadiem Latvijas Republika tika atzīta de iure, pamatoti tiek uzskatīta arī par diplomātu profesionālajiem svētkiem. Pateicoties diplomātu pūlēm tolaik, kā arī vēlāk okupācijas gados, mums šobrīd ir iespēja lepoties ar pašiem savu neatkarīgu valsti. Arī Dublinā šodien godinot Jāņa Meža piemiņu, mēs pateicamies par viņa nenovērtējamo ieguldījumu Latvijas labā. Svinīgajā pasākumā uzrunu un lūgšanu teica arī Kristus Apvienotās evaņģēliski luteriskās latviešu draudzes Īrijā diakons Imants Miezis.

Savas diplomātiskās karjeras laikā J.Mežs ir bijis konsulārais aģents, jeb goda vicekonsuls Kubā, bet 1939.gada jūlijā kļuva par Latvijas sūtniecības Londonā ārštata darbinieku kuğu avāriju lietu kārtošanai. Pēc Latvijas okupācijas no 1941. gada līdz 1942.gada augustam bijis sūtniecības Londonā goda finanšu atašejs Īrijā. Dublinā diplomātam tika uzdots kārtot Latvijas kuģu “Everoja” un “Ramava” lietu Īrijas tiesu iestādēs, kad PSRS cēla prasību par abu kuģu izdošanu, jo tobrīd abi kuģi fiziski atradās Īrijas valsts teritorijā.

Tiesas procesā Īrijā J.Meža neatlaidība, spīts un gudrība, apstrīdot PSRS pretenzijas uz latviešiem piederošajiem kuģiem “Everoja” un “Rāmava”, vainagojās ar panākumiem - neskatoties uz PSRS nosūtīto notu Īrijas valdībai, Īrijas Augstākā tiesa (Eire High Court) 1941.gadā nolēma, ka abi kuği ir privātīpašums, un līdz ar to nav izdodami PSRS. Laikraksts “Irish Times” tajā laikā rakstīja: “Jānis Mežs šo prāvu uzvarēja!”

Jānis Mežs ir dzimis Rīgā 1884.gadā, miris Dublinā 1978.gadā. Pēc diplomātiskās darbības beigām  Īrijā strādājis Dublinas pilsētas Universitātes Folkloras nodaļā. J.Mežs pārvaldījis 26 svešvalodas.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Īrijā
23 Fitzwilliam Place, Dublin 2, D02 EK77, Ireland
Telefons: +353 1 478 0161
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-flickr    icon-facebook

baneris final vestniecibamPierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā