Latvijas vēstniecība Īrijā atklās piemiņas plāksni J.Mežam

18.01.2018. 18:00

Atzīmējot Latvijas starptautiskās atzīšanas de iure dienu, šī gada 26. janvārī pulksten 13.00 Latvijas vēstnieks Īrijā Jānis Sīlis Mountdžeromejas kapos (Mount Jerome Cemetery) Dublinā svinīgā ceremonijā atklās piemiņas plāksni Latvijas diplomātam Īrijā Jānim Mežam.  

Savas diplomātiskās karjeras laikā J.Mežs ir bijis konsulārais aģents, jeb goda vicekonsuls Kubā, bet 1939.gada jūlijā kļuva par Latvijas sūtniecības Londonā ārštata darbinieku kuğu avāriju lietu kārtošanai. Pēc Latvijas okupācijas no 1941. gada līdz 1942.gada augustam bijis sūtniecības Londonā goda finanšu atašejs Īrijā. Dublinā diplomātam tika uzdots kārtot Latvijas kuģu “Everoja” un “Ramava” lietu Īrijas tiesu iestādēs, kad PSRS cēla prasību par abu kuģu izdošanu, jo tobrīd abi kuģi fiziski atradās Īrijas valsts teritorijā.

Tiesas procesā Īrijā J.Meža neatlaidība, spīts un gudrība, apstrīdot PSRS pretenzijas uz latviešiem piederošajiem kuģiem “Everoja” un “Rāmava”, vainagojās ar panākumiem - neskatoties uz PSRS nosūtīto notu Īrijas valdībai, Īrijas Augstākā tiesa (Eire High Court) 1941.gadā nolēma, ka abi kuği ir privātīpašums, un līdz ar to nav izdodami PSRS. Laikraksts “Irish Times” tajā laikā rakstīja: “Jānis Mežs šo prāvu uzvarēja!”

Jānis Mežs ir dzimis Rīgā 1884.gadā, miris Dublinā 1978.gadā. Pēc diplomātiskās darbības beigām  Īrijā strādājis Dublinas pilsētas Universitātes Folkloras nodaļā. J.Mežs pārvaldījis 26 svešvalodas.

Visi interesenti ir laipni aicināti būt klāt piemiņas plāksnes atklāšanas pasākumā. Detalizētāku informāciju var iegūt, rakstot uz vēstniecības e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai zvanot pa tālruni 01-478-0161.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Īrijā
23 Fitzwilliam Place, Dublin 2, D02 EK77, Ireland
Telefons: +353 1 478 0161
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-flickr    icon-facebook

baneris final vestniecibamPierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā