Latvijas valsts apbalvojumus saņem Pori pilsētas mērs Aino Maija Lūkonena un somu žurnālists Juka Rislaki

06.05.2009. 17:53
 

Aino Maija Lūkonena (Aino-Maija Luukkonen)

Juka Rislakis (Jukka Rislakki)

7.maijā Rīgas draudzības pilsētas Pori mēru Aino Maiju Lūkonenu (Aino-Maija Luukkonen) Ordeņu kapituls iecels par Atzinības krusta komandieri. A. M. Lūkonenai piešķirts III šķiras Atzinības krusts.

Rīgas un Pori pilsētu sadarbība aizsākās jau 1964.gadā, tomēr īpaši intensīva tā kļuvusi tieši pēdējo gadu laikā, pateicoties Pori pilsētas mēra Aino Maijas Lūkonenas iniciatīvai un aktīvai darbībai.

Aino Maija Lūkonena ir Pori pilsētas mērs kopš 2004.gada. Plaša pilsētu sadarbība notiek dažādās nozarēs, piemēram, izglītībā, kultūrā, tūrismā, pilsētplānošanā, vides aizsardzībā, sadarbībā starp Rīgas un Pori pilsētas domēm, Rīgas un Pori attīstības aģentūru kopprojektu turpināšanā.

Par ciešajām attiecībām liecina regulāras dažāda līmeņa delegāciju apmaiņas. Pagājušajā vasarā Aino Maija Lūkonena viesojās Rīgā, atsaucoties uz uzaicinājumu apmeklēt Dziesmu un deju svētku pasākumus, bet Rīgas Domes priekšsēdētājs Jānis Birks apmeklēja Pori pilsētas 450.gadu jubilejas centrālos pasākumus. Arī Latvijas valsts prezidenta Valda Zatlera piedalīšanās Pori pilsētas 450 gadu jubilejas svinībās liecina par Rīgas un Pori pilsētu sadarbības nozīmību abu valstu attiecībās.

Ordeņu kapituls iecēlis par Atzinības krusta virsnieku somu žurnālistu un rakstnieku Juku Rislaki (Jukka Rislakki). Viņam tika piešķirts IV šķiras Atzinības krusts par nesavtīgu Latvijas tēla popularizēšanu ārvalstīs un jauniešu nacionāli patriotisko audzināšanu. Atzinības krustu Juka Rislaki saņēma Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā Rīgā.

Juka Rislaki ir pieredzējis un cienīts žurnālists un rakstnieks, kas Somijā ir saņēmis vairākas atzinības. No deviņdesmito gadu sākuma, strādājot par Somijas lielākā laikraksta Helsingin Sanomat korespondentu Baltijā, Juka Rislaki ir pievērsis pastiprinātu uzmanību tieši ar Latviju saistītiem jautājumiem. Dzīvojot Latvijā, viņš ir veltījis lielas pūles, lai iepazīstinātu Somijas, kā arī ārvalstu auditoriju ar Latvijas 20. gadsimta vēstures sarežģītajiem jautājumiem.

2004.gadā iznākusi Jukas Rislaki grāmata "Kur beidzās varavīksne. Krišjānis Berķis un Hilma Lehtonena", kura stāsta par ģenerāļa Krišjāņa Berķa un viņa dzīvesbiedres somietes Hilmas Lehtonenas (Hilma Lehtonen) likteni. Šī grāmata 2004.gadā ieguva laikraksta "Diena" Gada balvu kultūrā.

2008.gadā Rislaki sarakstījis grāmatu "Maldināšana: Latvijas gadījums". Šajā grāmatā tiek analizēts plašs apgalvojumu spektrs par Latviju starptautiskajā publiskajā telpā un šajā kontekstā tiek piedāvāts plašs pārskats par Latvijas mūsdienu vēsturi. J. Rislaki ir pazīstams arī kā karikatūrists.