Latvijas Republikas simtgades svinību ietvaros notiek izstādes “Somu Jēgeri Latvijā” atklāšana  Somijas Valsts arhīvā 

21.11.2018. 10:23
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

Atzīmējot Latvijas Republikas un Somijas Republikas simtgades un atceroties vēsturiskos notikumus, kas vieno abas valstis, 20. novembrī Somijas Valsts arhīvā notika izstādes „Somu Jēgeri Latvijā” atklāšana

Dokumentālo liecību izstāde iepazīstina ne tikai ar somu nacionālās militārās vienības- somu jēgeru vēsturi, bet arī sniedz ieskatu Somijas vēsturē no laika, kad Somija kā lielkņaziste atradās Krievijas impērijas sastāvā līdz pat Somijas valsts proklamēšanai un starptautisko attiecību izveidei starp Latviju un Somiju kā neatkarīgām valstīm. Izstāde atklāj kopīgo un atšķirīgo Somijas un Latvijas valstu tapšanas procesā un sniedz ieskatu par jēgeru tradīciju kopšanu mūsdienās. Izstādē izmantotas dokumentālās liecības no Latvijas Nacionālā arhīva, Somijas Nacionālās arhīva, 27. jēgeru bataljona tradīciju kopšanas biedrības, Somu jēgeru muzeja, Jēgeru fonda, Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Somijas Republikas vēstniecības Rīgā arhīva.

Svarīgs vēsturisks fakts, kas saista Latviju un Somiju, ir somu jēgeru atrašanās Latvijā Pirmā pasaules kara laikā. Somu jēgeri  bija no Somijas izbraukušajiem brīvprātīgajiem izveidota Vācijas impērijas karaspēka vienība, kas 1916.−1917. gadā piedalījās Pirmā pasaules kara kaujās Austrumu frontē Latvijas teritorijā. 1918. gada 13. februārī  bataljons Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē zvērēja uzticību Somijas likumīgajai valdībai un pēc tam atgriezās dzimtenē.

Izstāde Latvijā tika atklāta 2018. gada 13. februārī Liepājā un šā gada vasarā izstāde tika eksponēta arī Somijas pilsētā Kauhavā.

Latvijas vēstniece Somijā Kristīne Našeniece izstādes atklāšanas uzrunā uzsvēra, ka: “Izstāde, pirmkārt,  dod iespēju vairāk uzzināt par vēsturi, kas vieno mūsu tautas, Otrkārt, tā notiek novembra mēnesī, kad katru gadu mēs svinam neatkarības enerģiju un spēku. Šogad mēs svinam arī Latvijas valstiskuma nepārtrauktību un jau 100 gadus. Un, treškārt, šī izstāde mums atgādina par to, cik svarīgi ir strādāt mieram. Katru dienu. Lai veicinātu mieru, pirmkārt un galvenokārt, ir jāstiprina Eiropas projekts, kam pieder gan Somijas, gan Latvijas tautas.”

Ar atklāšanas runām uzstājās arī Somijas Nacionālā arhīva ģenerāldirektors Jusi Nuorteva, Latvijas Valsts arhīva direktore Māra Sprūdža un 27. jēgeru bataljona tradīciju kopšanas biedrības pārstāvis ģenerālis Sami Sihvo.

Izstāde ir viena no Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas un Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Somijā #lv100 #lv100arlietas.

Vairāk foto un video no izstādes atklāšanas https://www.facebook.com/EmbassyofLatviainFinland.

Foto: Latvijas vēstniecība Somijā

1120 Jegeru izstade 10

1120 Jegeru izstade 9

1120 Jegeru izstade 13

1120 Jegeru izstade 15

1120 Jegeru izstade 7

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Somijā
Adrese: Armfeltintie 10, 00150 Helsinki, Somija
Tālrunis: +358 9476 472 44
Fakss: +358 9476 472 88
E-pasta adrese: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr   icon-facebook    icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā