Latvia

16.04.2016. 12:53

The Establishment of Diplomatic Missions and Consular Posts Abroad

Latvija Karte 001

Diplomatic missions of Latvia in Europe

(December 1918 – August 1925).

The map from: Origins of Latvia’s Foreign Policy and the Formation of the Ministry Zigfrīds Anna Meierovics, Latvia’s First Foreign Minister. Riga, 2014

The Latvian diplomatic and consular service was successfully established and went into action during the first years of statehood, thus ensuring Latvia’s representation and protection of its political and economic interests in relation to the international community.

The first Latvian diplomatic mission was established in London in November 1918, to be followed by those in Copenhagen, Stockholm, and Helsinki in the first half of 1919.

In 1925, Latvia had diplomatic representation in 22 countries – Austria, Belgium, Czechoslovakia, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Great Britain, the Holy See (the Vatican), Hungary, Italy, Lithuania, the Netherlands, Norway, Poland, Romania, Spain, Sweden, Switzerland, the United States, and the USSR.

There were resident envoys in 13 countries. And Latvia’s Permanent Delegation to the League of Nations was working in Geneva.

In 1925, 109 consular posts were already opened, out of which, 19 had to be closed for various reasons. The majority of those posts were honorary consulates. Career diplomats that were employees of the Ministry of Foreign Affairs were sent to perform consular services in major industrial centres and port cities.

By the second half of 1925, Latvia had consular posts in Europe, North America, Asia and Australia.

Data collected based on the lists “Diplomatic Representatives of Latvia abroad. 1918–1991” and “Consular Representatives of Latvia abroad. 1918–1991”, book The Latvian Foreign Office 1918-1991. Riga, 2003

First Baltic and Nordic diplomatic representatives and Envoys Extraordinary and Ministers Plenipotentiary to Latvia

Denmark

19.05.1925. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary Erik de Scavenius

Estonia

04.10.1920. Diplomatic representative Aleksander Hellat

22.03.1921. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary Aleksander Hellat

Lithuania

13.02.1920. Chargé d’Affaires Dovas Zaunius

12.12.1921. Resident Minister Dovas Zaunius

13.02.1923. Chargé d’Affaires Jonas Aukštuolis

22.12.1924. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary Jonas Aukštuolis

Norway

03.06.1922. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary Andreas Tostrup Urbye

Finland

14.07.1920. Delegate a.i. to Riga Reino Sylvander

09.02.1922. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary Erkki Reijonen

Sweden

13.08.1921. Chargé d'affaires ad interim Carl Einar Thure af Wirsén

07.01.1922. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary Ulf Torsten Unden