Latvian-Estonian Bilateral Relations

09.07.2020. 16:36

Latvia pays a special attention to the cooperation with Estonia as we share both a common border and history as well as similar understanding about development of the Baltic Sea region.

Active political dialogue between Latvia and Estonia exists at all levels providing possibility to regular exchange of views on issues of foreign and security policy essential for both countries.

The historical heritage and the close personal contacts between people in Latvia and Estonia creates environment for intense cooperation at the non-governmental level, contributes to cross-border projects and promotes cooperation in the fileds of culture, education, tourism and etc.

History of diplomatic relations

Estonia recognised Latvia de iure on 21.07. 1919. Latvia and Estonia re-established diplomatic relations on 6th september 1991
 
Ambassadors of Latvia to Estonia

Jānis Ramans since 12.1918, diplomatic representative

Jānis Ramans since 08.1919, chargé d’ affaires a.i.

Markus Gailītis since 12.1919, diplomatic representative

Jānis Stalbovs since 06.1920, acting head of mission and chargé d’affaires a.i.

Jānis Seskis since 04.1921, residing minister

Jānis Seskis since 08.1922, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Kārlis Zariņš since 03.1930, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Roberts Liepiņš since 07.1933, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Edgars Krieviņš since 09.1935, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Vilis Šūmanis since 11.1938, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Aldis Bērziņš  chargé d'affaires 1991

Anna Žīgure since  03.01.1992 (resided in Helsinki)

Andris Piebalgs since 31.08.1995

Gints Jegermanis since 19.02.1998

Edgars Skuja since 14.01.2002

Rihards Muciņš since 27.10.2005

Kārlis Eihenbaums since 28.08.2008

Juris Bone since 23.10.2013

Raimonds Jansons since 08.06.2017

Ambassadors of Estonia to Latvia

Theodor Tallmeister since 07.1919, diplomatic representative

Aleksander Hellat since 1920, diplomatic representative

Aleksander Hellat since 03.1921, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Juulius Seljamaa since 01.1922, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Edvard Reinhold Virgo since 05.1928, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Jaan Mölder since 1931, chargé d’affaires

Karl Menning since 01.1934, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Hans Rebane since 11.1937, extraordinary envoy and plenipotentiary minister

Leili Utno since  29.06.1992

Toomas Tiivel since 22.02.1994

Juhan Haravee since 14.04.1998

Toomas Lukk since 27.08.2002

Jaak Jõerüüt since 10.10.2006

Matti Vaarmann since 06.09.2010

Tõnis Nirk since 02.09.2014

Arti Hilpus since 31.07.2018