Vēstniecībā notiek atmiņu vakars ar latviešu trimdas pārstāvēm

28.06.2019. 15:20
Vēstniecībā notiek atmiņu vakars ar latviešu trimdas pārstāvēm

Svinot maiju kā Brīvības mēnesi, 25. maijā Latvijas vēstniecībā Dānijā interesenti pulcējās uz atmiņu vakaru “Dodoties nezināmajā”. Pasākuma gaitā četras dāmas – Līvija Klāns-Kovaļevskis, Inta Briedis, Virgīnija Kazeks un Ileana Larsen – dalījās savos atmiņu stāstījumos par Otrā pasaules kara bēgļu gaitām un nonākšanu Dānijā. 

No vēstures avotiem daudz ir dzirdēts gan par ikdienas dzīvi bēgļu nometnēs un latviešu sabiedrisko dzīvi svešumā, gan arī par grūtībām, ar kurām nākas saskarties, iedzīvojoties zemē ar citu valodu un kultūru, taču šie stāsti iegūst pavisam citu vērtību, kad tos dzird no tiešajiem vēstures lieciniekiem. Katra kundze dalījās ar atšķirīgu stāstu saistībā ar nonākšanu Dānijā, piemēram, Virginija Kazeks Dānijā ieradās 1944. gada Lieldienās kā 17 gadus veca jauniete, bet Inta Briedis savu ierašanos neatminas, jo bija tikai divus gadus veca. Ileanas Larsen ģimene rada patvērumu ASV, tomēr mīlestības vadīta viņa atgriezās Dānijā, kur bija dzīvojusi jau iepriekš, jo viņas tēvs bija ķīmijas pasniedzējs Dānijas universitātē. Līvija Klāns-Kovaļevskis stāstīja par izjūtām, kādas bēgļus bija pārņēmušas uz kuģa, jo nekas daudz nebija zināms par to, uz kurieni kuģis dodas un kas viņus sagaida. Vakara gaitā atklājās, ka gan Virgīnijas kundze, gan Līvijas kundze Dānijā bija ieradušās ar vienu un to pašu bēgļu kuģi. Klausītājus pārsteidza arī vairāki mazāk zināmi fakti par latviešu bēgļu dzīvi Dānijā, piemēram, ka savulaik latviešiem Kopenhāgenā kādu laiku bijusi pašiem sava ģimnāzija, arodskola un pat grāmatu izdevniecība. Atmiņu vakara viesiem bija iespēja iepazīties ar dažādiem materiāliem (fotogrāfijām, grāmatām, laikrakstiem un piemiņas lietām), ko Līvijas kundze gadu gaitā bija savākusi saistībā ar Otrā pasaules kara bēgļu gaitām Dānijā. Vakara noslēgumā klausītāji pateicās latviešu kundzēm par dalību pasākumā un atzina, ka ir ļoti vērtīgi ieklausīties šādos stāstos. Ņemot vērā diasporas ieinteresētību, vēstniecība arī turpmāk plānos tikšanās ar latviešiem Dānijā, lai uzklausītu viņu dzīves stāstus un piedzīvojumus.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Dānijā
Adrese: 17 Rosbaeksvej, 2100, Kopenhāgena, Dānija
Tālrunis: +45 39 276 000
Fakss: +45 39 276 173
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā