Kas jāņem vērā ceļotājiem

15.01.2021. 12:27

AK ir izstājusies no ES vienotā tirgus un muitas savienības, kas nozīmē, ka vairs nav iespējama brīva personu pārvietošanās starp ES un AK kā tas bija līdz 2020. gada 31. decembrim.

Ceļošanas dokumenti

Arī turpmāk ES, t.sk. Latvijas pilsoņi, uz AK varēs doties bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms (līdz 6 mēnešiem).

6 mēnešu bezvīzu uzturēšanās termiņš nebūs ierobežots ar jebkādu laika posmu (piemēram, 90 dienas pusgadā, kā tas ir ieceļošanai Šengenas telpā).

Vēršam uzmanību, ka 2021. gada 1. janvārī spēkā stājusies jaunā AK imigrācijas sistēma, kas paredzēs jaunas ieceļošanas prasības, kas attieksies uz personām, kas vēlēsies strādāt vai studēt AK. Tā attieksies uz Latvijas pilsoņiem, kuri AK ieradīsies no 2021. gada 1. janvāra vai kuru tiesības negarantē Izstāšanās līgums.

No 2021. gada 1. oktobra eID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ieceļošanas dokumentu AK. Ārlietu ministrija jau tagad aicina, ceļojot uz AK, ņemt līdzi pasi.  Savukārt tie ES pilsoņi, kuri būs dzīvojuši AK pirms 2020. gada 31. decembra un reģistrējušies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, eID karti varēs izmantot kā ceļošanas dokumentu AK vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim.

Bērnu ceļošana

Ceļojot uz AK, bērni varēs šķērsot Latvijas robežu ar derīgu pasi vai personas apliecību un bez papildus dokumentu uzrādīšanas neatkarīgi no tā, vai bērni ceļo vieni vai ar pavadoni. Tā kā 2021. gadā AK plāno ES pilsoņiem par vienīgo ceļošanas dokumentu noteikt pases, aicinām jau šobrīd, ceļojot uz AK, līdzi ņemt pasi.

Aicinām sazināties ar aviopārvadātāju par nepieciešamību nepilngadīgajiem pasažieriem uzrādīt papildus dokumentus atbilstoši pārvadātāju drošības prasībām.

Tāpat jāņem vērā, ka, šķērsojot AK robežkontroles punktus, var tikt prasīts uzrādīt vismaz viena vecāka piekrišanu bērna patstāvīgai izceļošanai no Latvijas, radniecību apliecinošus dokumentus, jo īpaši gadījumos, ja vecāka un bērna uzvārds atšķiras, kā arī otra vecāka piekrišana vai atļauja trešajai personai pavadīt bērnu ceļojumā. Sīkāka informācija atrodama AK valdības mājas lapā.

Veselības aprūpe

Sākot no 2020. gada 9. novembra AK sāk izsniegt jaunas Eiropas veselības apdrošināšanas kartes jeb European Health Insurance Card (EHIC), kas tiks izsniegtas AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, kuri būs dzīvojuši AK līdz pārejas perioda beigām un reģistrējušies pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam. Jaunās kartes aizvietos pašreizējās AK izsniegtās veselības apdrošināšanas kartes AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, dodoties īstermiņa ceļojumā vai braucienā uz ES valstīm, tajā skaitā, Latviju.

Veselības aprūpes pakalpojumus ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) AK arī turpmāk varēs saņemt tāpat kā līdz šim. Nacionālais veselības dienests atgādina, ka EVAK karti iespējams izmantot īslaicīgi un tā apliecina tiesības saņemt nepieciešamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Vienlaikus Nacionālais veselības diensts aicina iedzīvotājus, dodoties ceļojumā, noformēt ne tikai EVAK karti, bet arī privāto ceļojumu apdrošināšanu, jo EVAK nesedz ārzemēs veiktās pacientu iemaksas un līdzmaksājumus, neatlīdzina repatriācijas jeb transportēšanas izdevumus smagas slimības vai nāves gadījumā, tostarp nesedz plānveida medicīnisko pakalpojumu saņemšanu.

Tāpat Latvijas valstpiederīgie no 2021. gada 1. janvāra varēs izmantot arī S1 veidlapu, kas apliecina tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus un ļauj reģistrēties veselības aprūpei AK. S1 veidlapa apliecina tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi dzīvesvietas valstī, ja strādā vai saņem pensiju citā ES dalībvalstī, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Islandē vai Šveicē. Lasīt vairāk

Vadītāju apliecības

Ja ceļojat ar privāto automašīnu – ES izdotās vadītāju apliecības turpinās būt derīgas AK. Papildus informācija par autotransporta vadīšanu Lielbritānijā šeit.

Viesabonēšana

No 2021. gada 1. janvāra ES mobilo sakaru pakalpojuma saņēmējam var tikt piemērota papildu maksa par viesabonēšanu AK. Lai zinātu, cik izmaksās mobilo sakaru pakalpojumi, pirms došanās uz AK, nepieciešams pārliecināties, kādu maksu attiecīgais mobilo sakaru sniedzējs piemēro viesabonēšanai.

Muitas pārbaudes

No 2021. gada 1. janvāra visas preces, kas tiks ievestas ES muitas teritorijā no Apvienotās Karalistes vai kuras tiks izvestas no Eiropas Savienības uz Apvienoto Karalisti, būs pakļautas muitas uzraudzībai un kontrolei.

Iegādājoties preces Apvienotajā Karalistē un iebraucot ES, muitā būs jādeklarē personīgajā bagāžā esošās preces, ja to kopējā vērtība pārsniegs noteiktu robežvērtību, kas, ceļojot ar dažādiem transportlīdzekļu veidiem, ir atšķirīga.

Vairāk informācijas Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā: https://www.vid.gov.lv/lv/privatpersonam-0

Ceļojumu brīdinājums

AK valdības informācija par ieceļošanu AK pēc breksita