Kas jāņem vērā ceļotājiem

31.01.2020. 11:49

Izstāšanās līgums paredz pārejas periodu līdz 2020. gada beigām, kura laikā būtisku izmaiņu ceļošanas kārtībā nebūs.

 

Ceļošanas dokumenti

AK valdība ir paziņojusi, ka arī turpmāk ES, t.sk. Latvijas pilsoņi, uz AK varēs doties bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms (līdz 3 mēnešiem).

3 mēnešu bezvīzu uzturēšanās termiņš nebūs ierobežots ar jebkādu laika posmu (piemēram, 90 dienas pusgadā, kā tas ir ieceļošanai Šengenas telpā).

Vēršam uzmanību, ka plānots, ka 2021. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunā AK imigrācijas sistēma, kas, iespējams, paredzēs arī jaunas ieceļošanas prasības.

2021. gada laikā AK plāno par vienīgo ceļošanas dokumentu ES pilsoņiem noteikt pases un ID kartes vairs netiks atzītas par ceļošanas dokumentu. Tomēr Ārlietu ministrija jau tagad aicina ceļojot uz AK ņemt līdzi pasi.

Bērnu ceļošana

Ceļojot uz AK, bērni varēs šķērsot Latvijas robežu ar derīgu pasi vai personas apliecību un bez papildus dokumentu uzrādīšanas neatkarīgi no tā, vai bērni ceļo vieni vai ar pavadoni. Tā kā 2021. gadā AK plāno ES pilsoņiem par vienīgo ceļošanas dokumentu noteikt pases, aicinām jau šobrīd ceļojot uz AK līdzi ņemt pasi.

Aicinām sazināties ar aviopārvadātāju par nepieciešamību nepilngadīgajiem pasažieriem uzrādīt papildus dokumentus atbilstoši pārvadātāju drošības prasībām.

Tāpat jāņem vērā, ka, šķērsojot AK robežkontroles punktus, var tikt prasīts uzrādīt vismaz viena vecāka piekrišanu bērna patstāvīgai izceļošanai no Latvijas, radniecību apliecinošus dokumentus, jo īpaši gadījumos, ja vecāka un bērna uzvārds atšķiras, kā arī otra vecāka piekrišana vai atļauja trešajai personai pavadīt bērnu ceļojumā. Sīkāka informācija atrodama AK valdības mājas lapā.

Veselības aprūpe

Pārejas periodā veselības aprūpes pakalpojumus ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) AK varēs saņemt tāpat kā līdz šim. Nacionālais veselības dienests atgādina, ka EVAK karti iespējams izmantot, īslaicīgi uzturoties ES dalībvalstīs un tā apliecina tiesības saņemt nepieciešamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Vienlaikus Nacionālais veselības diensts aicina iedzīvotājus, dodoties ceļojumā, noformēt ne tikai EVAK karti, kas nodrošina nepieciešamo medicīnisko palīdzību ceļojuma laikā tādā pat apjomā kā attiecīgās valsts iedzīvotājiem, bet arī privāto ceļojumu apdrošināšanu, jo EVAK nesedz ārzemēs veiktās pacientu iemaksas un līdzmaksājumus, neatlīdzina repatriācijas jeb transportēšanas izdevumus smagas slimības vai nāves gadījumā, tostarp nesedz plānveida medicīnisko pakalpojumu saņemšanu.

Tāpat Latvijas valstpiederīgie pārejas periodā varēs izmantot arī S1 veidlapu, kas apliecina tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus un ļauj reģistrēties veselības aprūpei AK. S1 veidlapa apliecina tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi dzīvesvietas valstī, ja strādā vai saņem pensiju citā ES dalībvalstī, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Islandē vai Šveicē. Lasīt vairāk

Vadītāju apliecības

Ja ceļojat ar privāto automašīnu – ES izdotās vadītāju apliecības turpinās būt derīgas AK. Papildus informācija par autotransporta vadīšanu Lielbritānijā šeit.

Viesabonēšana

Pēc pārejas perioda beigām mobilo sakaru — balss zvanu, SMS vai datu — pakalpojumu sniedzējiem AK vairs nebūs saistoši ES viesabonēšanas noteikumi. Tas nozīmē, ka pēc pārejas perioda beigām tie var piemērot papildmaksu ES ceļotājiem, kuri izmanto viesabonēšanas pakalpojumus AK.

Muitas pārbaudes

Ceļotāja bagāža pārejas periodā netiks pakļauta muitas kontrolei.

Ceļojumu brīdinājums

AK valdības informācija par ieceļošanu AK pēc breksita