Vācijā piemin Būhenvaldes koncentrācijas nometnes upurus, tostarp Latvijas iedzīvotājus

22.04.2020. 15:09
Vācijā piemin Būhenvaldes koncentrācijas nometnes upurus, tostarp Latvijas iedzīvotājus

Šajās dienās vairākās Vācijas federālajās zemēs tiek pieminēta nacistiskās Vācijas teritorijā izveidoto koncentrācijas nometņu atbrīvošana pirms 75.gadiem. Latvijas vēstniecība Vācijā kopā ar citām Eiropas valstīm ar vainaga nolikšanu pie Būhenvaldes koncentrācijas nometnes memoriāla pieminēja Otrā pasaules kara upurus.

Būhenvalde bija viena no lielākajām koncentrācijas nometnēm Vācijas teritorijā, kurā Otrā pasaules kara laikā bija ieslodzīti kopumā 250 tūkstoši cilvēku no visas Eiropas. Vairāk nekā 56 000 no viņiem gāja bojā. Nometnē, kas sākotnēji tika izveidota Vācijas disidentu ieslodzīšanai, vēlāk nonāca daudzu okupēto Eiropas valstu iedzīvotāji, tai skaitā arī no Latvijas. Būhenvalde tika izveidota jau 1937.gadā netālu no gleznainās Veimāras pilsētas – nozīmīga vācu klasiskās kultūras centra, ko pazīst kā kādreizējo Gētes un Šillera mājvietu. Kontrasts starp nometni un tās apkārtni allaž simbolizējis vienu no lielākajiem paradoksiem Vācijas vēsturē - bagātas humānistiskas kultūras pastāvēšanu līdzās nacistu barbarismam.

Būhenvaldes nometnes ieslodzījumu piedzīvoja arī latviešu rakstnieks un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Miervaldis Birze. Vācu okupācijas sākumā Miervaldi Birzi apcietināja un ieslodzīja Valmieras cietumā. 1944. gada jūlijā Birze kopā ar 1200 cilvēku lielu ieslodzīto transportu tika pārvests no Latvijas uz Vāciju, kur viņš nonāca Būhenvaldes koncentrācijas nometnē. 1945. gada aprīlī ieslodzīto evakuēšanas laikā Birzem izdevās izbēgt un atgriezties Latvijā. Vācu koncentrācijas nometnēs pavadītais laiks un notikumi ir atspoguļoti vairākos Miervalda Birzes daiļdarbos.

Covid-19 pandēmijas dēļ piemiņas pasākumi notika attālināti. Tiešsaistē tika ievietota deklarācija par godu Būhenvaldes koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai, kurā tika atzīmēts, ka cilvēktiesības, demokrātija un brīvība nav pašsaprotamas vērtības, un tās “atkal un atkal ir jāaizstāv no jauna”. Ievērojot šābrīža ierobežojumus, vēstniecības sarūpēto vainagu pie memoriāla novietoja piemiņas pasākuma rīkotāji.

Foto © Stiftung Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora

 


Prese kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Vācijā
Adrese: Reinerzstrasse 40/41, 14193 Berlīne, Vācija
Telefons: +49 (0) 30 826 002 22
Fakss: +49 (0) 30 826 002 33
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook    icon-flickr   twtr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā