Latvija saņem starptautisko Vestfālenes miera balvu

14.07.2018. 19:58

14. jūlijā, Minsterē, Vācijā Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem svinīgā ceremonijā saņēma Baltijas valstīm piešķirto starptautisko Vestfālenes miera balvu par ieguldījumu reģiona mierīgā un demokrātiskā attīstībā. Balvu pasniedza Vācijas Federālais prezidents Franks Valters Šteinmeiers.

“Miera apbalvojums ir kā atgādinājums visai pasaulei par Baltijas valstu iedzīvotāju gara spēku un neatlaidību ceļā uz brīvību. Skatoties uz 21. gadsimtu, tas ir spēcīgs pamudinājums aiz ikdienas darbiem un katras valsts individuālajām interesēm atcerēties par pašu svarīgāko – cik nozīmīgs ir miers Eiropā," Valsts prezidents uzsvēra, saņemot balvu.

Tāpat Valsts prezidents savā runā atzīmēja: “Esmu pārliecināts, ka mūsu kopīgā nākotne ir vienotā Eiropā. Tādā, kurā valda cieša sadarbība, solidaritāte un apņēmība sasniegt izvirzītos mērķus. Vienota Eiropa, kura ir balstīta uz kopīgām vērtībām - brīvību, demokrātiju un likuma varu. Tikai vienoti mēs varam būt tik stipri, lai izmantotu mūsdienu iespējas un stātos pretim mūsdienu izaicinājumiem.”

“Jūsu valstis, Lietuva, Igaunija un Latvija, kurām mēs šodien pasniedzam Vestfālenes miera balvu, savas simts gadu pastāvēšanas vēsturē kopš izcīnītās neatkarības izceļas ar nesalaužamu brīvības mīlestību,” apsveikuma runā pauda Federālais prezidents Šteinmeiers, norādot, ka Federālā ārlietu ministra amatā nevienu citu reģionu nav apceļojis tik bieži, kā Baltijas valstis.

Vestfālenes miera balva ir dibināta 1998. gadā un tiek pasniegta reizi divos gados par īpašiem nopelniem miera stiprināšanā Eiropā un pasaulē.  Balvu saņēmējus izvēlas Vestfālenes un Lipes ekonomiskā asociācija.

Iepriekš šo balvu ir saņēmuši ļoti dažādi cilvēki un organizācijas. Starp viņiem var minēt bijušo Čehijas prezidentu Vāclavu Havelu, Jordānijas karali Abudulu II, bijušo ANO ģenerālsekretāru Kofiju Ananu, kā arī bijušos Vācijas kanclerus Helmutu Kolu un Helmutu Šmitu. Bet 2014.  gadā šo balvu saņēma Starptautiskā kosmosa stacija.

Balvas pasniegšanas ceremonija notiek Minsterē, kas tiek dēvēta par Miera pilsētu. Tieši tur 1648. gadā tika parakstīts Vestfālenes miera līgums. Tas pielika punktu 30 gadus ilgajam karam Eiropā, no kā īpaši cieta mūsdienu Vācijas teritorijas. Vestfālenes miera līgums ir īpašs arī ar to, ka tā būtībā bija pirmā reize, kad nozīmīgs karš beidzās nevis ar uzvaru kaujas laukā, bet gan sarunu un diplomātisko centienu rezultātā. Tieši šis miera līgums lika pamatu mūsdienu valstu jēdzienam.

 


Prese kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Vācijā
Adrese: Reinerzstrasse 40/41, 14193 Berlīne, Vācija
Telefons: +49 (0) 30 826 002 22
Fakss: +49 (0) 30 826 002 33
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook    icon-flickr   twtr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā