Inese Lībiņa-Egnere Bundestāgā: Baltijas drošība ir stratēģiski svarīga visas Eiropas drošības stiprināšanai

06.06.2018. 15:58
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

Latvijas vēstniece Vācijā Inga Skujiņa 6. jūnijā piedalījās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstu simtgadēm veltītā pasākumā Vācijas parlamentā Bundestāgā. Pasākuma ietvaros notika Baltijas valstu un Eiropas drošības stiprināšanai veltīta konference, kurā ar uzrunu uzstājās Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere.

“Baltijas valstis veido gan Eiropas Savienības (ES), gan NATO ārējo robežu. Tas rada īpašu ievainojamību, bet vienlaikus tieši tādēļ mūsu valstu drošība ir stratēģiski svarīga visas Eiropas drošības kontekstā,” uzrunā uzsvēra Lībiņa-Egnere.

Saeimas priekšsēdētājas biedre pateicās sabiedroto valstu parlamentiem, tostarp Bundestāgam, par atbalstu Baltijas valstu un Polijas drošības stiprināšanā. Kā uzsvēra Lībiņa-Egnere, NATO paplašinātās klātbūtnes daudznacionālo kaujas grupu klātbūtne reģionā ir būtisks ilgtermiņa atturēšanas politikas instruments.

Svarīgu ieguldījumu drošības veicināšanā sniedz arī PESCO jeb ES valstu pastāvīgā strukturētā sadarbība drošības un aizsardzības jomā. Abi sadarbības formāti – NATO un PESCO – viens otru papildina un veido spēcīgu drošības vairogu iepretim mūsdienu izaicinājumiem, sacīja Lībiņa-Egnere.

Pašlaik, atskatoties uz Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valstiskuma simts gadiem, jo īpaši skaidri saskatām drošības nozīmi demokrātiskas, neatkarīgas valsts pastāvēšanā un izaugsmē, akcentēja Lībiņa-Egnere.

Saeimas priekšsēdētajas biedre uzsvēra, ka valsts aizsardzība un sabiedrības drošība ir liels izaicinājums, it sevišķi skaitliski nelielām valstīm, taču drošības stiprināšana ir mūsu prioritāte. To apliecina fakts, ka Latvija, tāpat kā abas pārējās Baltijas valstis, aizsardzībai novirza vismaz divus procentus no iekšzemes kopprodukta.

Lībiņa-Egnere akcentēja, ka drošību nevar skatīt atrauti no jautājuma par energoneatkarību. Saeimas priekšsēdētājas biedre pauda bažas par gāzes cauruļvada projektu Nord Stream II, uzsverot, ka tas draud palielināt mūsu atkarību no viena dominējošā piegādātāja Krievijā.

Kā būtisku izaicinājumu Lībiņa-Egnere izcēla arī hibrīddraudus, līdztekus militārajai drošībai aicinot stiprināt arī informatīvo telpu un veicināt kiberdrošību. Lai to panāktu, būtiski sekmēt iedzīvotāju kritisko domāšanu un medijpratību.

Kritiska, zinoša un izglītota sabiedrība mūsdienās ir tikpat nozīmīgs nacionālās drošības elements kā moderna, profesionāla un labi bruņota armija, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre.

Mūsdienās aktīvi tiek izmantoti tā sauktās “maigās varas” instrumenti, kā arī tiek izplatītas viltus ziņas, propaganda un naida runa, tādējādi cenšoties ietekmēt iedzīvotāju prātus un pat vēlēšanu rezultātus, sacīja Lībiņa-Egnere un aicināja šādus manipulatīvos instrumentus krasi nošķirt no vārda un izteiksmes brīvības, kas ir viena no demokrātiskas sabiedrības pamatvērtībām.

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valstu simtgadei veltītajā svinīgajā pasākumā un diskusijā “Baltijas valstu drošība – Eiropas drošība”, kuru atklāja Vācijas Bundestāga viceprezidents Hanss Pēters Frīdrihs (Hans-Peter Friedrich), piedalījās arī Igaunijas Rīgikogu viceprezidents Kalle Lānets (Kalle Laanet) un Lietuvas Seima deputāti.

 


Prese kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Vācijā
Adrese: Reinerzstrasse 40/41, 14193 Berlīne, Vācija
Telefons: +49 (0) 30 826 002 22
Fakss: +49 (0) 30 826 002 33
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook    icon-flickr   twtr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā