Briselē Latvijas pārstāvji diskutē par 1918. gada nozīmi Eiropas vēsturē

05.02.2018. 15:59
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

Atzīmējot 1918. gada simtgadi Eiropā, 3. un 4. februārī  Briselē, mākslas centrā „Bozar” un Eiropas Vēstures namā, norisinājās diskusijas par to, kādas pārmaiņas 1918. gada notikumi atnesa dažādām Eiropas valstīm un tautām. Pasākumā “Sapņojošās nācijas” (“Daydreaming Nations”) piedalījās rakstnieki, mākslinieki, domātāji no desmit Eiropas valstīm. Latviju pārstāvēja mākslinieks un komponists Voldemārs Johansons un žurnāliste un tulkotāja Valda Selga Liepiņa.

“Sapņojošo nāciju” ietvarā 4. februārī mākslas centrā “Bozar” notika diskusiju cikls sešu stundu garumā. Pirmais diskusiju panelis bija veltīts Somijai un Baltijas valstīm, un to vadīja franču pētnieks Īvs Plasro (Yves Plasseraud).

Ieskicējot politiski sarežģīto situāciju 1918. gada Latvijā, Voldemārs Johansons atzina, ka vēstures kursu maina tās kritiskos brīžos pieņemts drošs lēmums doties līdz galam, neskatoties uz pretējo nometņu milzīgo pārspēku. Valda Selga Liepiņa plašāk stāstīja par to, ka latviešu kultūra, izglītība, kā arī lepnums par latviešu sasniegumiem starpkaru periodā bija nozīmīgi faktori, kas latviešu emigrantos un viņu pēctečos raisīja un noturēja ilgas pēc brīvības atgūšanas un sekmēja atmodas iespējamību.

Pēc četru valstu dalībnieku prezentācijām sarunas turpinājās blakus telpā izveidotajā “Eiropas kafejnīcā”, kurā sarunās iesaistījās un jautājumus uzdeva sanākušie skatītāji. Pasākuma otrajā un trešajā panelī 1918. gadu atcerējās Polijas, Ungārijas, Austrijas Čehijas, Rumānijas un Albānijas pārstāvji. Visas dienas garumā pasākumu apmeklēja vairāk kā 300 klausītāju.

Savukārt 3.februārī Eiropas Vēstures nams visiem “Sapņojošo nāciju” runātājiem piedāvāja iespēju rīta pusē apskatīt jaunā muzeja pastāvīgo ekspozīciju, bet pēcpusdienā pašiem novadīt ekskursiju ar sevis izvēlētiem uzsvariem. Muzeja ekspozīcijā izstādītā Latvijas Republikas Satversme, videomateriāls par “Baltijas ceļu” un citi elementi ļāva latviešu runātājiem ieskicēt to, kādi procesi paralēli zināmākajiem Eiropas notikumiem 20. gadsimtā skāra Latviju.

Šīs ekskursijas rosināja aktīvu domu apmaiņu par vēsturi ar daudznacionālo muzeja publiku. Lai gan neprofesionālu gidu vadītas ekskursijas muzejs organizēja pirmo reizi, tā pārstāvji šādu eksperimentu atzina par ļoti vērtīgu, ļaujot muzejā izskanēt dažādiem skatupunktiem, kā arī muzeja apmeklētājiem aktīvi iesaistoties Eiropas kopīgās un daudzveidīgās vēstures izziņā.

Latvijas pārstāvju dalību “Sapņošanas maratonā” nodrošināja Latvijas vēstniecība Beļģijā, un tā iekļauta Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Simtgades publiskās diplomātijas programmā. Diskusiju cikls “Sapņojošās nācijas” norisinājās starpdisciplinārās programmas “1918.gada Eiropas sapņi par modernismu. 100 gadus vēlāk” (“1918 European Dreams of Modernity. 100 Years On”) ietvaros. Pasākumu sērija norisinās 2018. gada februāra, maija un novembra nedēļas nogalēs, veidojot saiknes starp dažādu Eiropas valstu pieredzēm un sabiedrības procesiem, kurus rosinājušas 1918. gada atnestās pārmaiņas. Projektu Briseles mākslas centrs “BOZAR” veido sadarbībā ar desmit Eiropas valstu vēstniecībām un kultūras institūtiem, kā arī citiem partneriem.

Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Beļģijā
23, avenue des Arts, 1000 Brisele, Beļģija
Telefons: +32 2 2383 236
Fakss: +32 2 2383 254
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā