Eiropas dienu sagaidīs ar jaunu tradīciju – Atvērto durvju dienu

14.09.2020. 16:26
Eiropas dienu sagaidīs ar jaunu tradīciju – Atvērto durvju dienu

lielais half small

Jau vienpadsmito gadu kopš Latvijas iestāšanās ES 9. maijā tiks atzīmēta Eiropas diena, un šogad Latvijā par godu šiem svētkiem tiks iedibināta arī jauna tradīcija – Atvērto durvju diena ar Eiropu saistītajās institūcijās. 9. maijā no plkst. 11.00 līdz 15.00 Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Eiropas Komisijas pārstāvniecība (EKP), Eiropas Parlamenta Informācijas birojs (EPIB), Eiropas Savienības valstu vēstniecības aicina iedzīvotājus svinēt kopā Eiropas dienu, un rīko Atvērto durvju dienu savās telpās.

Ārlietu ministrijā, Krišjāņa Valdemāra ielā 3, Eiropas dienu atklās parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica. Pasākuma atklāšanu būs iespējams vērot tiešraidē Ārlietu ministrijas mājas lapā www.mfa.gov.lv. Z. Kalniņa–Lukaševica arī sveiks motociklistus Mārtiņu Silu un Andžu Ūbeli, kas tikko atgriezušies no ekspedīcijas pāri visai Āfrikai!  Atvērto durvju dienas pasākumā  piedzīvojumu meklētāji ziņos par to, kā veicies ar skolēnu konkursā „Atklāj man Āfriku uzdoto uzdevumu izpildi,  šķērsojot 13 Āfrikas valstis. Plašāk šeit: https://on.fb.me/1DS8nhn.

Eiropas dienas atklāšanā arī piedalīsies un Lietuvas mākslinieku veidotu unikālu 28 ES valstu karogu izstādi  „Independent Stories” (Neatkarīgais skatījums) atklās Lietuvas vēstnieks Ričards Degutis. Tāpat atklāšanā uzstāsies EK pārstāvniecības vadītāja Inna Šteinbuka un Eiropas Kustības Latvijā vadītājs Andris Gobiņš.

Atvērto durvju dienā Ārlietu ministrijā paredzēta arī tikšanās ar Latvijā populāriem radošajiem cilvēkiem, kas 2015. gadā uzņēmušies Eiropas Attīstības gada labās gribas vēstnieku lomu. Mūziķis Kārlis Kazāks, žurnālisti Sandijs Semjonovs, Kārlis Lesiņš, Dāvis Landorfs pastāstīs par piedzīvoto tālajās ekspedīcijās Šrilankā, Malavi, Gvinejā-Bisavā un citās mums eksotiskās zemēs, ar kurām notiek attīstības sadarbība, kā arī pirmoreiz publiski demonstrēs fragmentus no savām jaunākajām vai topošajām filmām.

Savukārt vēstures cienītājus priecēs ministrijas ekspertu izveidotā izstāde, kā arī stāstījums par pirmo Latvijas ārlietu ministru Zigfrīdu Annu Meierovicu un diplomātiskā dienesta vēsturi. Būs arī vienreizēja iespēja aplūkot ievērojamā valstsvīra un diplomāta Kārļa Zariņa vārdā nosaukto salonu, kā arī tajā rūpīgi glabātos unikālos vēstures priekšmetus.

Par Latvijas iesaisti un ieguldījumu ES starptautiskajā politikā vēstīs tikko tapusī ceļojošā izstāde par Latvijas attīstības sadarbības rezultātiem. Konsulārā departamenta pārstāvji apmeklētājus informēs par drošas ceļošanas priekšnoteikumiem, riskiem un ārlietu dienesta palīdzības iespējām, kā arī par mobilo aplikāciju „Ceļo droši”.

Eiropas mājā, Aspazijas bulvārī 28, EKP un EPIB piedāvās apmeklētājiem radošas un izklaidējošas aktivitātes. Bērniem būs atvērta radošā darbnīca „Mūzikas instrumentu ceļojums”. Notiks viktorīna, kurā dalībnieki varēs pārbaudīt savas zināšanas par ES un saņemt balvas. Interesenti tiks aicināti iemūžināt savu Eiropas redzējumu uz īpašām pastkartēm, kuras Latvijas prezidentūras ES Padomē oficiālie viesi vēlāk sūtītu uz savām mājām no Rīgas. Pieaugušie un bērni varēs salikt Eiropas puzles – Eiropas Savienības karti, minot ES valstu tradicionālos ēdienus, pilsētas, ievērojamas personības.

Igaunijas, Francijas, Lietuvas, Somijas, Vācijas, Zviedrijas vēstniecības (atrašanās vietas pieejamas šeit: https://www.mfa.gov.lv/images/sampledata/Lielais_half.png ) laipni aicina apmeklētājus apskatīt savas pārstāvniecības, uzzināt interesantu un noderīgu informāciju par savu valsti. Tā Eiropas dienā būs neparasta iespēja paviesoties citu valstu teritorijā, neizbraucot no Latvijas. Katra vēstniecība saviem viesiem ir sagatavojusi arī ko īpašu. Tematiskās izstādes, izzinošu vai mākslas filmu demonstrācijas, iespējas iegūt informāciju par izglītības vai akadēmiskās apmaiņas programmām, populāru mūzikas grupu uzstāšanos vai tradicionālu ēdienu nogaršošanu. Vēstniecību darbinieki sniegs atbildes uz interesentu jautājumiem. Zviedrijas un Igaunijas vēstniecībās būs iespēja tikties arī ar šo valstu vēstniekiem. 

1950. gada 9. maijā Parīzē Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans, apzinoties trešā pasaules kara draudus, kas varētu aptvert visu Eiropu, starptautiskajai presei nolasīja deklarāciju, kurā Francija, Vācija un citas Eiropas valstis tika aicinātas apvienot savu ogļu un tērauda ražošanu, tā ieliekot "pirmo pamatakmeni Eiropas Savienības izveidē". Viņš piedāvāja izveidot pārvalstisku Eiropas iestādi, kuras pārraudzībā būtu ogļu un tērauda nozare, kas tolaik veidoja visas militārās varas pamatu. Valstis, ko viņš uzrunāja, bija gandrīz iznīcinājušas sevi briesmīgā konfliktā, kas bija radījis materiālu un morālu postažu. Šajā dienā sākās Eiropas projekts. Tāpēc arī ES valstu un valdību vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē Milānā 1985. gadā tika pieņemts lēmums svinēt 9. maiju kā "Eiropas dienu". Katru gadu maijā visā Eiropā, tajā skaitā Latvijā, norisinās dažādi informatīvi pasākumi, kuros valsts iestādes, nevalstiskās organizācijas, ES institūcijas, kā arī ES valstu vēstniecības informē par ES un Latvijas dalību tajās, iepazīstina ar aktuālajiem jautājumiem, prezentē kultūru un valodas dažādību ES, Latvijas iedzīvotāju iespējas ES.

Svarīgi! Lai apmeklētu Atvērto durvju dienu Ārlietu ministrijā, interesentiem būs jāuzrāda personu apliecinošu dokuments (pase, ID karte vai vadītāja apliecība).

Detalizēta pasākuma programma pieejama: https://www.mfa.gov.lv/images/sampledata/Lielais_buklets.jpg 

Mediju ievērībai!

Mediju pārstāvji laipni aicināti apmeklēt atvērto durvju dienas pasākumus, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu (preses karte, pase, ID karte vai vadītāja apliecība).

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā