Jau piekto gadu Latvijā tiks organizēta Eiropas nedēļa (ES Informācijas centrs)

02.12.2014. 19:09

Šodien Ministru prezidents Andris Bērziņš un Eiropas Komisijas delegācijas Latvijā vadītājs Endrjū Rasbašs (Andrew Rasbash) oficiāli atklāja Eiropas nedēļu Latvijā tai speciāli veltītājā preses konferencē. Plašāki Eiropas nedēļai veltīti pasākumi sāksies pirmdien un noslēgsies sestdien ar koncertu Rātslaukumā. Par to preses konferencē stāstīja Eiropas Savienības Informācijas centra direktors Artis Puriņš.

Eiropas nedēļa Latvijā tiek atzīmēta jau piekto gadu. Tā tiek organizēta par godu Eiropas dienai – 9. maijam. Šajā datumā 1950. gadā Roberts Šūmans nāca klajā ar savu plānu, kas tiek uzskatīts par sākumu ciešākai Eiropas integrācijai. Pirmo reizi Eiropas diena tika atzīmēta 1986. gadā par godu Roberta Šūmana simtgadei.

Šogad Eiropas nedēļas pasākumus organizē Saeimas Eiropas Savienības Informācijas centrs, Eiropas integrācijas birojs sadarbībā ar citām valsts pārvaldes institūcijām, kā arī Eiropas Komisijas delegācija Latvijā un Eiropas Savienības Informācijas centrs. Tradicionāli vieni no organizatoriem ir nevalstiskās organizācijas - Eiropas Kustība Latvijā, Klubs "Māja" – jaunatne vienotai Eiropai, kā arī skolas, pašvaldības un reģionālie Eiropas Savienības Informācijas punkti.

Eiropas nedēļas 2002 moto ir "Sveiks Eiropā!", bet katrai no Eiropas nedēļas dienām ir savs nosaukums, kas dots ņemot vērā tajā dienā rīkotos pasākumus. Tā pirmdiena būs Informācijas diena, otrdiena – Atvērto durvju diena, trešdiena – Diskusiju diena, ceturdiena – Eiropas diena, piektdiena – Nākotnes diena. Savukārt sestdiena nosaukta šajā dienā paredzētā koncerta vārdā "Roks par Eiropu".

Pasākumu klāstā gaidāmas visdažādākās aktivitātes - informācijas stendi, diskusijas, tikšanās, semināri, konkursi, izstādes, Eirobusiņa apciemojumi mazajās apdzīvotajās vietās. Jāatzīmē, ka Eiropas nedēļas pasākumi ir bezmaksas un atvērti ikvienam.

Papildu informāciju par Eiropas nedēļas pasākumiem katrs interesents var iegūt piezvanot uz ES Informācijas centru pa telefonu 7212611. Pasākumu plāni ir pieejami arī Eiropas integrācijas biroja mājas lapā http://www.eib.lv, ES Informācijas centra mājas lapā http://www.eiropainfo.lv, Saeimas ES Informācijas centra mājas lapā http://www.saeima.lv/elk, kā arī Ārlietu ministrijas mājas lapā http://www.am.gov.lv.

Pirmdiena, 6.maijs – INFORMĀCIJAS DIENA

Eiropas nedēļu tradicionāli atklās informācijas diena, kurā Rīgā un citur Latvijā tiks rīkoti informācijas stendi. Laikā no 10 00 – 14 00 Rīgā pie Hotel de Rome, Imantā pie lielveikala Mego un Ķengaragā pie lielveikala Dole katrs interesents varēs saņemt informāciju par ES, Eiropas nedēļas pasākumiem, kā arī iesaistīties diskusijās. Tajā pašā laikā pie Hotel de Rome katrs garāmgājējs uz interaktīvas sienas varēs uzrakstīt savu viedokli par sekojošiem jautājumiem: Kas notiks, kad iestāsimies ES? Kas notiks, ja neiestāsimies ES? Kādu ES mēs vēlamies? 12 30 informācijas stendu pie Hotel de Rome apmeklēs Eiropas Komisijas delegācijas Latvijā vadītājs Endrjū Rasbašs (Andrew Rasbash). Līdzīgi informācijas stendi tiks rīkoti arī Balvos, Jūrmalā, Pāvilostā. Bauskas bibliotēkā būs apskatāma izstāde par Spāniju.

Šajā dienā ceļā pa Latvijas mazajām apdzīvotajām vietām dosies Saeimas Eirobusiņš. Pirmdien tas dosies uz Ziemeļkurzemi pieturot Šķēdē, Lādzerē, Vandzenē, Nogalē, Lubezerē, Anužos, Tinģerē, Ķurbē, Kārļmuižā, Lonastē, Virpē, Blāzmā un Ugālē. Saeimas ES Informācijas centra eksperti tiekoties ar lauku iedzīvotājiem, centīsies izzināt to attieksmi pret Latvijas iestāšanos ES, atbildēs uz uzdotajiem jautājumiem, izplatīs informatīvus materiālus un apkopos datus par vēl nepieciešamo informāciju.

Pirmdien gaidāmi arī citi pasākumi: Ādažu Valdorfa skolā notiks jauniešu forums "Tavas iespējas Eiropā", Liepājas Pedagoģiskajā akadēmijā interesenti tiek aicināti uz diskusiju par Eiropas Savienību. Ārlietu ministrs I.Bērziņš laikā no 11 00 – 13 45 piedalīsies interneta portāla Delfi rīkotā diskusijā.

Otrdiena, 7.maijs – ATVĒRTO DURVJU DIENA

Otrdien visi interesenti varēs apmeklēt dažādas institūcijas, kuru darbība ir saistīta ar Latvijas integrāciju Eiropas Savienībā: Eiropas integrācijas biroju, Saeimas ES Informācijas centru, Eiropas Komisijas delegāciju Latvijā, Ārlietu ministriju, Latvijas Pārtikas centru, ES dalībvalstu un kandidātvalstu vēstniecības. Eiropas Savienības Informācijas centrs piedāvā pasākumu ciklu "Iepazīsti ES institūcijas", aicinot neklātienē piedalīties atvērto durvju dienā Eiropas Komisijā, ES Padomē un Eiropas Parlamentā. Pēcpusdienā Eiropas Komisijas delegācijā Latvijā tiks apbalvoti reģionālo ES Informācijas punktu organizēto konkursu uzvarētāji.

Ārpus Rīgas aicinām pievērst uzmanību šādiem Eiropas nedēļas pasākumiem: Valmierā pie universālveikala būs informācijas stends, Vidzemes augstskolā plānota diskusija, Pāvilostas, Aizputes vidusskolas un Vērgales pamatskola rīkos pasākumus saviem skolēniem, bet Liepājas Pedagoģiskajā akadēmijā – šarādes par Eiropas Savienību. Saeimas Eirobusiņš apmeklēs Dienvidkurzemi.

Trešdiena, 8.maijs – DISKUSIJU DIENA

Šajā dienā ikviens tiek aicināts piedalīties semināros, lekcijās un diskusijās, ko piedāvā visdažādākie organizatori. Ārlietu ministrs I.Bērziņš uzstāsies ar lekciju Rīgas Tehniskajā Universitātē. ES Informācijas centrā būs iespējams diskutēt par reģionu attīstību, vides aizsardzību, robežu, preču plūsmu un lauksaimniecību. Izglītības un zinātnes ministrijā varēs uzzināt par iespējām piedalīties ES programmās Socrates, Leonardo da Vinci un Youth, kā arī noklausīties lekciju par Eiropas valstu izglītības sistēmām.

Saeimas Eirobusiņš dosies uz Ziemeļvidzemi. Preiļos pie autoostas būs informācijas stends, Ventspils augstskolā norisināsies diskusija par tēmu "Kas sagaidāms no ES: ieguvumi un grūtības Ventspilij un Latvijai". Savukārt Pāvilostas un Valkas 1. vidusskolās skolēni varēs iepazīt Spāniju, mūziku un kultūru ES valstīs.

Ceturdiena, 9.maijs – EIROPAS DIENA

Eiropas dienā Ministru prezidents A.Bērziņš un Eiropas Kustības Latvijā prezidents A.Dimants sasauks Latvijas Nacionālo Konventu par Eiropas nākotni, kurā tiks apspriests Eiropas Konventa darbs un Latvijas pozīcija tajā. Notiks arī vidusskolēnu konkursa "Ceļā uz Eiropu" fināla spēle. Rīgas Ekonomikas augstskolā būs seminārs "Karjeras iespējas Eiropas Savienībā". Eiropas Savienības Informācijas centrā notiks filozofes M.Kūles svinīga uzruna par godu Eiropas dienai "Vienotas Eiropas ideja – vakar, šodien, rīt." Tās laikā tiks apbalvoti studentu zinātnisko darbu konkursa uzvarētāji.

Jelgavā pie autoostas un Valkā būs informācijas stendi. Savukārt Saeimas Eirobusiņš apmeklēs Vidzemi. Arī Vērgales pamatskolā, Aizputes vidusskolā, Pāvilostas vidusskolā, Liepājas Pedagoģiskajā akadēmija, Limbažu galvenajā bibliotēkā, Madonas rajona bibliotēkā notiks Eiropas dienai veltīti pasākumi.

Piektdiena, 10.maijs – NĀKOTNES DIENA

Šajā dienā bērni tiek aicināti uz ES Informācijas centru zīmēt Eiropas nākotni. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā notiks nevalstisko organizāciju forums "Vide un Eiropa". Kongresu namā un tā laukumā visas dienas garumā varēs apmeklēt Iekšlietu ministrijas pasākumus, kas raksturo gatavību īstenot sadarbību tieslietu un iekšlietu jomās.

Šajā dienā Eirobusiņš dosies uz Zemgali. Liepājā, Rožu laukumā būs Eiropas nedēļas noslēdzošais informācijas stends. Ventspils augstskolā tiks diskutēts par Eiropas Savienības valodu politiku.

Sestdiena, 11.maijs – ROKS PAR EIROPU

Šajā dienā bērni kopā ar vecākiem Bastejkalnā varēs piedalīties konkursos un atrakcijās. Savukārt 16 00 Rātslaukumā sāksies Eiropas nedēļas noslēguma koncerts "Roks par Eiropu", kurā piedalīsies tādas populāras grupas un mūziķi kā The Mundane, Arnis Mednis, Oceanfall, Dzelzs vilks, Kuba, Ozols.

VISU NEDĒĻU

Visas nedēļas garumā ikviens aicināts apmeklēt izstādi Eiropas integrācijas birojā "Latvija un Eiropas Savienība – 10 gadi". Kara muzejā būs apskatāma izstāde "Sabiedrotie. Latvija ceļā uz NATO". Labklājības ministrijas mājas lapā no 13.00-14.00 varēs piedalīties interaktīvajās sarunās par Eiropas Savienības jautājumiem. Visu nedēļu norisināsies informācijas dienas Eirofakultātē.

Sīkāka informācija:

Artis Puriņš

ES Informācijas centra direktors, 7212611

ES Informācijas centrs