Latvijas pieci gadi Eiropas Savienībā

25.05.2016. 10:23

2009.gada 1.maijā apritēja pirmie pieci gadi, kopš Latvija kļuva par pilntiesīgu Eiropas Savienības dalībvalsti. Tas bija piemērots brīdis, lai atskatītos uz līdzšinējo pieredzi, galvenajiem ieguvumiem un izaicinājumiem, kā arī izvirzītu jaunus uzdevumus.

Atzīmējot Latvijas piecus gadus Eiropas Savienībā, Latvijā visa gada garumā notiek dažādi informatīvi pasākumi, kuros var iegūt informāciju par ES un Latvijas dalību tajā, piedalīties diskusijās un izteikt savus priekšlikumus saistībā ar ES. 

Nozīmīgākie pasākumi saistībā ar Latvijas pieciem gadiem ES:

  • 1.maijā Rīgā, Vērmanes dārzā, norisinājās dārza svētki, kur, tiekoties ar ES dalībvalstu vēstniecību pārstāvjiem, pasākuma apmeklētāji iepazinās ar ES valstu daudzveidību, ceļošanas un studiju iespējām, kā arī ar piemēriem, kā attīstījusies šo valstu sadarbība ar Latviju. Arī Latvijai pasākumā bija īpaša telts, kurā apmeklētāji varēja iepazīties ar vairākām Latvijai aktuālām tēmām ES, kā arī nozarēm, kas nodrošina pilnvērtīgu Latvijas ieguldījumu ES un veicina Latvijas atpazīstamību citu dalībvalstu vidū. Īpašu programmu bija sagatavojušas jauniešu nevalstiskās organizācijas, kas informēja par ES sniegtajām iespējām jauniešiem un aicināja apmeklētājus iesaistīties interaktīvās aktivitātēs par ES tēmu.
  • 7.maijā Latvijas Universitātes Lielajā aulā notika konference „Eiropas patība: vēsture, kultūra un politiskā identitāte”, kur sabiedriskās domas veidotāji no visas Eiropas diskutēja par Eiropas kultūrvēsturisko identitāti, par politiski vienotu Eiropu un Eiropas kopējo apziņu.
  • 8.maijā visā Latvijā norisinājās valsts institūciju akcija "Uz skolu!", kuras laikā valsts pārvaldes darbinieki devās uz savām kādreizējām skolām vai savu bērnu skolām un stāstīja par savu darba ikdienu un tās saistību ar Latvijas dalību Eiropas Savienībā.
  • Doma laukumā maija mēnesī bija skatāma izstāde „Viena diena Latvijā 1987. un 2007.gadā”, kas ļāva atskatīties, kāda bija Latvija pirms 20 gadiem.

Tāpat maijā reģionos notika nevalstisko organizāciju rīkotas aktivitātes un Eiropas dienas – 9. maija svinības.

"Latvijas pirmie pieci gadi Eiropas Savienībā ir nesuši nebijušu valsts ekonomisko izaugsmi un labākus dzīves apstākļus simtiem tūkstošiem Latvijas ģimeņu. Eiropas Savienības dalībvalsts statuss ir nodrošinājis daudzu miljardu eiro ieplūšanu Latvijas tautsaimniecībā. Diemžēl, straujas izaugsmes apstākļos Latvijas valdības neveidoja budžeta pārpalikumu, nekontrolēja inflāciju un algu pieaugumu. Tādēļ tagad esam spiesti aizņemties apjomīgus līdzekļus no Eiropas Komisijas un citiem sabiedrotajiem. Apzinoties pašreizējo situāciju, vēlreiz ir jānovērtē priekšrocības, ko šobrīd sniedz Latvijas atrašanās Eiropas Savienībā, ne tikai finanšu palīdzības ziņā, bet arī demokrātijas, tiesiskuma un cilvēktiesību jomās. Kā bijušais Eiropas Parlamenta deputāts, esmu pārliecināts, ka Latvijai ir vēl pietiekami daudz neizmantotu iespēju, ko tai dod Eiropas Savienības dalībvalsts statuss. Aicināšu gan valdības ministrus, gan iedzīvotājus un nevalstiskās organizācijas izmantot aktīvāk, lai rastu atbalstu Latvijas interešu aizstāvēšanai Eiropā un citur pasaulē, pašreiz vispirms primāri uzmanību veltot ekonomikas un izglītības jautājumiem. Pieredze liecina, ka mērķtiecība un zināšanas mazām valstīm ļauj sasniegt nozīmīgus mērķus Eiropas valstu klubā."  

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis

 

Papildus informācija

2004. gada 1. maijā notika līdz šim vērienīgākā ES paplašināšanās, kurā pievienojās 10 jaunas valstis un ES dalībvalstu skaits pieauga no 15 uz 25 valstīm. Tās bija - Čehija, Igaunija, Kipra, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Slovākija, Slovēnija un Ungārija, kopā pārstāvot vairāk nekā 100 miljonus iedzīvotāju. 2007.gada 1.janvārī arī Bulgārija un Rumānija kļuva par ES dalībvalstīm un patlban Eiropas Savienībā ir 27 valstis, kas pārstāv vairāk nekā 490 miljonus iedzīvotāju.                       

 "Latvijas dalības Eiropas Savienībā rezultāti 2004 - 2009"