Sadarbība aizsardzības jomā

06.04.2017. 16:47

Pēc Krievijas veiktās Krimas aneksijas un agresijas Ukrainas austrumos, 2014. gada pavasarī ASV uzsāka īstenot mācību operāciju „Atlantic Resolve”, kuras mērķis ir apliecināt ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā, veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā. Operācijas ietvaros Latvijā regulāri rotācijas kārtībā ierodas ASV bruņotie spēki (militārpersonas un militārā tehnika). Latvijā regulāri uzturas līdz 300 ASV karavīru. 2017. gada februārī Latvijā tika nogādāta ASV 4.kājnieku divīzijas 3.bruņotās brigādes 68.bruņotā pulka 1.bataljona bruņutehnika, tai skaitā 15 tanki «M1 Abrams», sešas kaujas mašīnas «Bradley», divas inženieru tehnikas vienības mīnu lauka iznīcināšanai, kā arī cita veida kaujas atbalsta un nodrošinājuma tehnika. Vairāk nekā 225 karavīri no 68.bruņotā pulka 1.bataljona Ādažos februārī nomainīja ASV 173.kājnieku brigādes 503.desanta pulka karavīrus, kuri pildīja dienesta pienākumus kopš 2016. gada  septembra. 2017. gada 1. martā Latvijā tika nogādāti 5 ASV helikopteri Blackhawk.

2017. gada 12. janvārī tika parakstīts Latvijas – ASV starpvaldību līgums par sadarbību aizsardzības jomā. 2017. gada 16. martā Saeima ratificēja to. Līgums nosaka ietvaru Latvijas un ASV sadarbībai aizsardzībā, kā arī detalizēti noteic ASV bruņoto spēku un tiem piederošo personu, kā arī līgumdarba izpildītāju tiesību un pienākumu apjomu, uzturoties Latvijā. 

Latvijas aizsardzības interesēm sabiedroto spēku, tostarp ASV, militārā klātbūtne ir ļoti būtiska. ASV jau šobrīd sniedz ievērojamu atbalstu Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā, tajā skaitā īstenojot Eiropas valstu drošības atbalsta iniciatīvu un paredzot būtisku finansējumu aizsardzības infrastruktūras attīstīšanai. Pastāvīgas un paredzamas ASV bruņoto spēku un tam piederošo personu uzturēšanās tiesiskās bāzes izveidošana ir uzskatāma par priekšnosacījumu, lai turpinātu saņemt ASV sniegtās kolektīvās aizsardzības garantijas un nodrošinātu ASV spēku pastāvīgu rotējošu klātbūtni Latvijā. 

2017. gada 15. martā Latvijā vizītē bija ieradies NATO spēku virspavēlnieks Eiropā ģenerālis Kērtiss Skaparoti. Tikšanos laikā ar Latvijas valsts augstākajām amatpersonām tika apspriesta NATO Varšavas samita lēmumu īstenošana, Latvijas darbs pie aizsardzības spēju stiprināšanas.

Latvija augstu novērtē 2016. gada novembrī aizsākto četrpusējo ASV un Baltijas valstu drošības dialogu (U.S.-Baltic Security Cooperation Dialogue), kas sniedz labas iespējas koordinēt sadarbību aizsardzības un iekšlietu jomās.