UNESCO atklāta izstāde "Latvijas kultūras alfabēts"

23.10.2019. 14:09
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

2019. gada 22. oktobrī UNESCO galvenajā mītnē Parīzē, Francijā, atklāta audiovizuāla instalācija “Latvijas kultūras alfabēts”, ar kuru tiek atzīmēta Latvijas nacionālo kultūras, izglītības un zinātnes institūciju 100. gadadiena, kas iekļauta UNESCO svinamo gadadienu sarakstā 2018.-2019. gadā. Izstāde “Latvijas kultūras alfabēts” izceļ septiņu nacionālo institūciju - Latvijas Nacionālā teātra, Latvijas Mākslas akadēmijas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Universitātes un Latvijas Nacionālās operas un baleta - simtgades, stāstot par to izveidi kā Latvijas valsts un kultūras pastāvēšanas pamatu.

Atklājot izstādi, kas tika plaši apmeklēta no UNESCO, diplomātiskā korpusa un vietējās latviešu kopienas, UNESCO ģenerālsekretāre Odrija Azulē norādīja uz Latvijas kultūras bagāto mantojumu, uzsverot, ka „Latvijas Kultūra - tā ir brīvības kultūra”.

Latvijas kultūras ministrs Nauris Puntulis, iepazīstinot ar izstādē atspoguļoto institūciju lomu, skaidroja: “Latvija tika dibināta kā kultūrnācijas valsts – pirmā pasaules kara smago notikumu degpunktā tika izauklēta un realizēta ne tikai neatkarīgas Eiropas valsts ideja, bet arī dibinātas svarīgākās institūcijas. Un tās ir kultūras, izglītības un zinātnes institūcijas – augstskolas un mākslas iestādes. Tas bija un ir signāls starptautiskajai sabiedrībai par mūsu pamatvērtībām, kuru nozīme laika gaitā tikai stiprinās.”

Latvijas vēstniece UNESCO un OECD Ivita Burmistre izstādes atklāšanā norādīja, ka tas ir tikai likumsakarīgi, ka īsi pēc Latvijas valsts nodibināšanas 1918. gada 18. novembrī tika dibinātas nacionālās kultūras, izglītības un zinātnes institūcijas, tādējādi veidojot un stiprinot Latvijas lomu politikā, ekonomikā un kultūrā ne tikai Eiropas, bet arī pasaules līmenī.

Izstāde ir veidota kā mācību grāmata – ābece, kurā katrs latviešu alfabēta burts iepazīstina ar nozīmīgiem pieturas punktiem un personībām, kas ir saistītas ar kādu no simtgadi piedzīvojušām institūcijām. Izstādes idejas autore ir režisore Krista Burāne, scenārija un mācību grāmatas dizaina autors - Rūdolfs Baltiņš, teksta autore - Laila Burāne, ilustrāciju mākslinieks - Reinis Gailītis.

Izstādi kā daļu no Latvijas valsts simtgades programmas rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Republikas Kultūras ministrija ciešā sadarbībā ar Latvijas Pastāvīgo pārstāvniecību UNESCO un OECD. Izstāde ir apskatāma UNESCO galvenajā mītnē, izstāžu telpā Segur Hall (7, Place de Fontenoy, Parīze) līdz 25. oktobrim.

 


Preses kontaktiem:
Komunikcijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā