EDSO Humānās dimensijas īstenošanas sanāksmē Latvija organizē tematisku diskusiju par mediju vidi un izaicinājumiem Moldovā

12.09.2018. 17:26
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

2018. gada 11. septembrī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Humānās dimensijas īstenošanas sanāksmes īpašajā sesijā par mediju brīvību Latvijas delegācija sadarbībā ar Baltijas mediju izcilības centru (BMIC) un Kanādas, Vācijas un Zviedrijas delegācijām organizēja tematisku diskusiju par mediju vidi un izaicinājumiem Moldovā. Diskusijai par pamatu kalpoja Latvijā bāzētā BMIC pētījums “Austrumu partnerības krievvalodīgo mediju iemaņu audits”, kurā analizētas žurnālistu prasmes un iespējas tajos krievvalodīgajos medijos Moldovā, Ukrainā, Gruzijā, Armēnijā, Azerbaidžānā un Baltkrievijā, kuri piedāvā alternatīvu Krievijas propagandai.

Ar BMIC gūtajām atziņām iepazīstināja pētījuma redaktore, starptautiskā mediju eksperte Magda Voltere (Magda Walter) un BMIC Austrumu partnerības stratēģiskais padomnieks Romāns Šutovs (Roman Shutov), īpaši uzsverot Latvijas uzkrāto pozitīvo pieredzi un tās tālāku nodošanu citām valstīm, tādējādi stiprinot to demokrātiju un mediju neatkarību.

Moldovas Neatkarīgo žurnālistu centra eksperts Viktors Gotisans (Victor Gotisan) informēja par politisko situāciju valstī un tās ietekmi uz mediju sektoru, uzsverot oligarhu un politisko spēku lielo ietekmi pār medijiem, kā arī vēršot uzmanību uz nepilnībām nacionālajās tiesību normās. Saskaņā ar viņa teikto arvien biežāk tiek konstatēti žurnālistu profesionālās darbības ierobežojumi un fizisku draudu izteikšana, turklāt ar līdzīgiem izaicinājumiem sastopas ne tikai moldāvu, bet arī krievu un rumāņu valodās strādājošie neatkarīgie mediji. Atsevišķi mediji mēģina ieviest jaunus biznesa modeļus, lai nodrošinātu nepārtrauktu un funkcionāli neatkarīgu darbību.

Moldovas neatkarīgā interneta medija NewsMaker.md attīstības direktore Jekaterina Kaminskaja (Ecaterina Caminscaia) informēja par galvenajiem izaicinājumiem, ar kuriem mediju aģentūras Moldovā sastopas ikdienas darbā: zemo mediju lietpratības līmeni, emigrācijas negatīvo ietekmi un politisko spēku finansēto mediju aktivitātes. Emigrācija negatīvi ietekmē darba tirgu un arvien grūtāk ir atrast kvalificētu darbaspēku mediju jomā, savukārt politisko spēku finansētās mediju aģentūras ar ievērojami lielāku atalgojumu pārvilna darbaspēku, tādejādi vājinot neatkarīgo mēdiju kapacitāti. J.Kaminskaja uzsvēra, ka papildus bremzējošs faktors ir Moldovas reklāmas tirgus zemais attīstības līmenis, uzsvaru liekot uz kvantitāti, nevis kvalitāti un koncentrējoties uz sekotāju vai lasītāju skaitu, nevis to profilēšanu un mērķauditorijas noteikšanu.

Diskusijas dalībnieki secināja, ka Moldovas mediju vides stiprināšanai nepieciešami uzlabojumi mediju vidi regulējošo tiesību normu kopumā, ir jāveicina mediju lietpratība jauniešu vidū ar atbilstošu mācību programmu palīdzību, kā arī būtu nepieciešams izveidot kvalitatīvu mediju monitoringu, tā rezultātā iegūstot uzticamus un neatkarīgus datus tālākai mediju attīstības stratēģiju izstrādei. Svarīgi tālākas attīstības elementi ir arī mediju pārstāvju profesionālās kapacitātes celšana, jaunu biznesa modeļu ieviešana un starptautiskās sadarbības stiprināšana.

Tematiskajā diskusijā piedalījās nevalstisko organizāciju pārstāvji un cilvēktiesību aktīvisti, kā arī EDSO institūciju eksperti un EDSO dalībvalstu oficiālās delegācijas. Diskusija tika organizēta Latvijas valsts simtgades pasākumu ietvaros.

EDSO Humānās dimensijas īstenošanas sanāksme, kas notiek no 10. līdz 21.septembrim Varšavā, ir lielākā ikgadējā cilvēktiesību un demokrātijas jautājumiem veltītā konference Eiropā. Sanāksmē piedalās dalībvalstu kompetento institūciju un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, kuri divu nedēļu laikā diskutē par valstu valdību uzņemto saistību izpildi cilvēktiesību, pamatbrīvību, demokrātijas, tolerances un nediskriminācijas jomās. Latvijas delegāciju konferencē vada Latvijas vēstnieks ANO, EDSO un citās starptautiskajās organizācijās Vīnē Jānis Zlamets. Plašāka informācija par dalības iespējām pasākumā un ar to saistītiem dokumentiem ir pieejama EDSO ODIHR mājaslapā: www.osce.org/odihr/hdim_2018

 


Preses kontaktiem:
Komunikcijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā