Baltijas un Ziemeļvalstu vēstniecības Prāgā kopīgi rīko nacionālo dienu svinības

30.05.2018. 12:39

2018. gada 29. maijā Prāgas Jaunpilsētas rātsnamā (Novoměstská radnice) tika rīkota Dānijas, Igaunijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas vēstniecību kopīgā nacionālo dienu svinēšana. Šī Baltijas un Ziemeļvalstu (NB8) vēstniecību iniciatīva ik gadu rīkot kopīgu svinēšanu ir kļuvusi par ievērotu tradīciju Čehijas galvaspilsētā, šogad jau vienpadsmito reizi.

Vēstnieki Alberts Sarkanis, Stens Švede, Helena Tuuri, Siri Sletnere, Edvils Raudonikis, Viktoria Li un Ole Frijs-Madsens secīgajā uzrunā uzsvēra, ka Baltijas un Ziemeļvalstis ir Eiropas virsotnes reģions ar 32 miljoniem iedzīvotāju, un kopā tas veido pasaules 11.lielāko ekonomiku. Lai arī katrai valstij ir savas vēsturē sakņotas  nacionālās dienas, tomēr šī kopīgā svinēšana ir simbols savstarpējām ciešām saiknēm un sadarbībai, kas pastāv visos līmeņos. Tā liecina arī par NB8 labajām attiecībām ar Čehiju.   

Šī gada pieņemšanā uzmanība tika vērsta kopējai tematikai Sievietes Baltijas un Ziemeļvalstīs. Inovācijas, ilgtspēja un vienlīdzība ir trīs labklājības pīlāri reģionā, tāpēc šogad bija vēlme akcentēt sieviešu lomu un ieguldījumu politikā, ekonomikā, zinātnē, mākslās un sportā. Par vienlīdzību, piemēram, politikā liecina kaut vai tas, ka pēdējās desmitgades laikā sešās valstīs valsts vadītājas ir bijušas sievietes, visās valstīs arī parlamentus ir vadījušas sievietes. Vienlaikus vienlīdzība nozīmē arī dažādības svarīgumu, kas saistīta arī vienādas izvēles un attīstības iespējām. Vienlīdzība ir atkarīga no politiskiem lēmumiem un sociālās iesaistes, un arvien būtiskāka loma ir sievietēm, kas uzdrošinās būt pirmās, veicināt sabiedrību līdzsvarotību un kļūt par iedvesmas avotu. Šajā sakarā vēstniecības bija izvēlējušās  atgādināt par īpaši izcilām Baltijas un Ziemeļvalstu sievietēm, starp tām arī latviešu Vairu Vīķi-Freibergu.

Kā īpašais viesis pieņemšanā bija Čehijas Zinātņu akadēmijas prezidente, spilgta intelektuālā personība Eva Zazimalova. Savukārt premjers Andrejs Babišs, klātesot Parlamenta deputātu palātas spīkeram Radekam Vondrāčekam, apsveikuma uzrunā uzsvēra Čehijas interesi stiprināt sadarbību starp Baltijas un Ziemelvalstīm un Višegradas (V4) valstīm.  

Vakara daudzo viesu vidū bija Čehijas valsts un sabiedriskās amatpersonas, uzņēmēji, žurnālisti, akadēmiskās vides personas, ārvalstu diplomāti un diasporu pārstāvji. Līdzās Kampa Group ziemeļnieciskajam piedāvājumam, pieņemšanā viesu uzmanību saistīja arī katras vēstniecības nacionālie galdi. Latvijas vēstniecības galdā bija Valmiermuižas, Latvijas Balzama, Laimas saldumu, Trikātas un Talsu sieru piedāvājums. Viesiem visai atraktīva likās arī latviešu-somu inovācijas - mētājamā mikrofona Catchbox – izmantošana.

 


Preses kontaktiem:
Komunikcijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā