Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa oficiālā vizīte Uzbekistānā

30.05.2014. 21:31

No 27. līdz 29. maijam Latvijas Valsts prezidents A. Bērziņš bija oficiālā vizītē Uzbekistānas Republikā. Vizītes ietvaros tika parakstīti vairāki starpvaldību un starpnozaru ministriju divpusējie līgumi, kā arī vienošanās. Notika arī nozaru ministru un ministriju oficiālo amatpersonu divpusējās tikšanās, kurās bija apspriestas turpmākās divpusējās sadarbības ieceres, kā arī padziļināšanas plāni.

Vizītē Valsts prezidentu pavadīja arī ievērojama uzņēmēju delegācija. Tā piedalījās Latvijas-Uzbekistānas biznesa forumā, kā arī tikās ar interesējošās nozares valsts uzņēmumu un privātfirmu pārstāvjiem. Abu valstu prezidenti, kā nozīmīgu faktu atzīmēja Latvijas un Uzbekistānas tirdzniecības apjomu pieaugumu 2013. gadā, kā arī Latvijas preču eksporta pieaugumu trīs reizes 2014. gada pirmajā ceturksnī. Kā svarīga tika atzīta Uzbekistānas Tirdzniecības nama atvēršanas Rīgā. Tas ir būtiski veicinājis ekonomisko sadarbību un šobrīd Latviju ierindojis 3. vietā starp ES valstīm tirdzniecībā ar Uzbekistānu. Latvija, pēc Uzbekistānas prezidenta I. Karimova novērtējuma, ir kļuvusi par vienu no nozīmīgākajiem valsts tirdzniecības partneriem. Biznesa forumā bija aplūkojamas arī Latvijas Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova gleznas.

Valsts prezidentam viesojoties Latvijas vēstniecībā Taškentā, tika atklāta piemiņas plāksne, kas veltīta izcilajam latviešu komponistam, folkloristam un diriģentam Emīlam Melngailim. Piemiņas plāksnes atklāšanas ceremonijā Uzbekistānas Valsts konservatorijas kora kapela atskaņoja izcilā latviešu komponista kora dziesmas „Tumša nakte, zaļa zāle” un „Pērkona tēvam deviņi dēli”.

Latvijas Valsts prezidents A. Bērziņš apmeklēja arī Uzbekistānas vēstures un kultūras centru Samarkandu. Latvijas delegācija apmeklēja visā pasaulē pazīstamos vēstures un garīgā mantojuma pieminekļus. Samarkandā Valsts prezidents piedalījās arī latviešu gleznotāja Valda Buša izstādes atklāšanā. Izstādes projekts tapis, Latvijas vēstniecībai sadarbojoties ar Jūrmalas pilsētas domi, Samarkandas pašvaldību un Uzbekistānas Valsts Mākslas akadēmiju. Latviešu mākslinieka V. Buša gleznas vēsturiskajā, 15. gadsimtā būvētajā Registānas kompleksa Ulugbeka medreses lielajā zālē iekārtoja izstādes kuratores Madara Gulbe (Gulbis) un Bārbala Gulbe.