Vēstnieks NATO M. Riekstiņš: likuma varas un demokrātijas standartu jomā no Gruzijas tiek sagaidīta tāda pati rīcība kā no jebkuras dalībvalsts

29.06.2013. 18:58

Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO vēstnieks Māris Riekstiņš 26.-27.jūnijā piedalījās Ziemeļatlantijas padomes vēstnieku vizītē Tbilisi un 28.-29.jūnijā Gruzijas Aizsardzības un drošības politikas konferencē Batumi.

NATO ģenerālsekretāra A.F.Rasmusena (Anders Fogh Rasmussen) un Alianses vēstnieku divu dienu vizītes laikā Tbilisi notika NATO un Gruzijas komisijas sanāksme ar Gruzijas Ministru prezidentu B.Ivanišvili (Bidzina Ivanishvili), tikšanās ar Gruzijas parlamenta pozīcijas un opozīcijas pārstāvjiem un parlamentāro komisiju vadītājiem, Gruzijas prezidentu M.Saakašvili (Mikhail Saakashvili), kā arī kopīga tikšanās ar Gruzijas aizsardzības ministru I.Alasanju (Irakli Alasania), kas pārstāv premjerministra vadīto partiju apvienību Georgian Dream un Nacionālās drošības padomes sekretāru G.Bokeriu (Giorgi Bokeria) no opozīcijas partijas United National Movement. Sanāksmēs piedalījās arī Gruzijas ārlietu ministre M.Pandžikidze (Maia Panjikidze) un Eiroatlantiskās integrācijas ministrs A.Petriašvili (Alexander Petriashvili). Vizītes mērķis bija izvērtēt Gruzijas eiroatlantiskās integrācijas progresu, paužot atbalstu demokrātiskām reformām un aicinot pozīciju un opozīciju uz konstruktīvu savstarpējo sadarbību likuma varas ietvaros, īpaši kontekstā ar oktobrī gaidāmajām Gruzijas prezidenta vēlēšanām. Alianses vēstnieki novērtēja gan Gruzijas iepriekšējās, gan pašreizējās valdības konstruktīvo un pragmatisko pieeju dialoga atjaunošanā ar Krieviju, t.sk. vienpusējo spēka nepiemērošanas deklarāciju, vienpusēju bezvīzu režīma ieviešanu Krievijas pilsoņiem, akceptu Krievijas iesniegumam dalībai Pasaules Tirdzniecības organizācijā, kā arī Gruzijas premjerministra Īpašā pārstāvja iecelšanu sarunām par ekonomiskās sadarbības jautājumiem un Gruzijas lēmumu sadarboties jautājumos, kas saistīti ar drošību Olimpisko spēļu laikā Sočos.

NATO vēstnieki un Gruzijas amatpersonas piedalījās militārā ceremonijā par godu Gruzijas karavīriem, kas jaunā kontingenta ietvaros dodas uz Afganistānu, tādējādi novērtējot Gruzijas būtisko ieguldījumu Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF – International Security Assistance Force) operācijā Afganistānā un godinot Afganistānā bojāgājušos Gruzijas karavīrus.

Sabiedrotie tikās arī ar Gruzijas nevalstisko organizāciju, mediju un civilās sabiedrības, kā arī citu starptautisko organizāciju pārstāvjiem Gruzijā, lai gūtu visaptverošu priekšstatu par norisēm Gruzijas iekšpolitikā, kā arī ārējā un drošības politikā.

Gruzijas Aizsardzības un drošības politikas konferencē Batumi 28.jūnijā M.Riekstiņš uzstājās paneļdiskusijā par NATO paplašināšanās perspektīvām. Latvijas vēstnieks NATO pozitīvi novērtēja līdzšinējos Alianses paplašināšanās procesus, kas motivējuši kandidātvalstis uz būtiskām reformām, stiprinājuši pašu aliansi un veicinājuši eiroatlantiskās drošības telpas paplašināšanos. M.Riekstiņš atzīmēja, ka galvenais uzdevums visām kandidātvalstīm ir konsekventi īstenot reformas. „Gruzija ir īpašs partneris, kas Bukarestes samitā 2008.gadā saņēma solījumu kļūt par NATO dalībvalsti, kāds nav nevienai citai kandidātvalstij. Tagad Alianses uzmanība ir pievērsta iekšpolitiskajām norisēm Gruzijā. Likuma varas un demokrātijas standartu jomā no Gruzijas tiek sagaidīta tāda pati rīcība kā no jebkuras dalībvalsts,” diskusijā norādīja M.Riekstiņš.

Šī bija trešā NATO vēstnieku kopīgā vizīte Gruzijā kopš 2008.gada augusta Gruzijas un Krievijas militārā konflikta, kā rezultātā tika okupēti Abhāzijas un Dienvidosetijas Gruzijas reģioni. Alianse pauda viennozīmīgu atbalstu Gruzijas suverenitātei un teritoriālajai integritātei tās starptautiski noteiktajās robežās.