Latvija Eiropas Padomes Attīstības bankas sanāksmē Maltā atbalsta Kosovas kļūšanu par bankas dalībvalsti

17.06.2013. 17:03

14. un 15.jūnijā Latvijas vēstniece Eiropas Padomē Aiga Liepiņa pārstāvēja Latviju Eiropas Padomes Attīstības bankas sanāksmē Maltā. 14. jūnija bankas valdes sanāksmes laikā tika atbalstīts Kosovas lūgums kļūt par Eiropas Padomes Attīstības bankas dalībvalsti.

Jautājums par Kosovas pievienošanos Eiropas Padomes Attīstības bankai valdes sanāksmē izraisīja plašas diskusijas. Par Kosovas dalību bankā nobalsoja 31 no 40 Eiropas Padomes Attīstības bankas dalībvalstīm, tai skaitā Latvija. Atbalstot Kosovas lūgumu, Latvijas vēstniece uzvēra: „Ņemot vērā Eiropas Padomes Attīstības bankas unikālo lomu Eiropā, atbalstot sociāla rakstura projektus tās dalībvalstīs gan finansiāli, gan ar tehnisko palīdzību, pievienošanās bankai būs nozīmīgs solis Kosovas ekonomiskajā integrācijā Eiropas saimē”.

Kosovas lūgumu neatbalstīja Gruzija, Kipra, Moldova, Serbija un Spānija. Bosnija un Hercegovina, Šveice kā arī Svētais Krēsls no balsojuma atturējās, savukārt Bulgārija balsojuma nepiedalījās.

Sanāksmes laikā tika apstiprināts arī Kosovas dalības kapitāls bankā. Lai Kosova kļūtu par pilnvērtīgu Eiropas Padomes Attīstības bankas dalībvalsti, tai būs jāpilda arī Bankas statūtos noteiktās saistības. Eiropas Padomes Attīstības banka būs pirmais Eiropas Padomes līgums, kuram Kosova pievienosies kopš tās neatkarības pasludināšanas.

Eiropas Padomes Attīstības banka kā Eiropas Padomes parciālais līgums ir dibināta 1956.gadā, un tā ir pirmā starptautiskā finanšu institūcija Eiropā. Banka specializējas sociālo programmu kreditēšanā tās dalībvalstīs, lai veicinātu to izaugsmi, uzlabotu dzīves apstākļus un stiprinātu sociālo kohēziju. Latvija par bankas dalībvalsti kļuva 1998.gadā. Latvijas vēstniece Eiropas Padomē Aiga Liepiņa šobrīd pilda bankas valdes vicepriekšsēdētājas pienākumus.

'Plašāka informācija par Eiropas Padomes Attīstības banku pieejama šeit.