E. Rinkēvičs aicina ANO izmeklēt žurnālistu vajāšanas Baltkrievijā

22.01.2021. 17:20

2021. gada 22.janvārī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padomes neformālajā jeb tā dēvētajā Arria formāta tiešsaistes sanāksmē par mediju brīvību Baltkrievijā.

Uzrunājot sanāksmes dalībniekus, E. Rinkēvičs pauda nopietnas bažas par šī brīža cilvēktiesību situāciju Baltkrievijā: “Kopš 2020. gada 9. augustā notikušajām negodīgajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijas varasiestādes pastiprinājušas jau iepriekš aizsākto apjomīgo kampaņu vārda brīvības apspiešanai. Tikuši apcietināti vairāki simti žurnālistu, pret tiem uzsākti kriminālprocesi, notiek interneta cenzūra. Ir apstiprinājušies arī vardarbības un necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās gadījumi.”

E. Rinkēvičs aicināja starptautisko sabiedrību ātri un pārliecinoši reaģēt uz norisēm Baltkrievijā: “Paļaujamies uz ANO augstās pārstāves cilvēktiesību jautājumos aktīvu iesaisti. ANO Cilvēktiesību padomei pēc iespējas ātrāk jāizveido starptautisks neatkarīgs mehānisms cilvēktiesību pārkāpumu izmeklēšanai Baltkrievijā.”

Ārlietu ministrs apliecināja, ka Latvijas valdība turpinās sniegt atbalstu Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai. Jau šobrīd ir īstenotas vairākas programmas, tai skaitā nodrošināta Baltkrievijā cietušo žurnālistu rehabilitācija un psiholoģiskais atbalsts.

Sanāksmē piedalījās ANO īpašā ziņotāja vārda brīvības jautājumos Irēna Kāna (Irene Khan), kā arī Baltkrievijas opozīcijas prezidenta kandidāte Svjatlana Cihanouska (Sviatlana Tsikhanouskaya) un Baltkrievijas opozīcijas izveidotās Koordinācijas padomes prezidija loceklis Pāvels Latuško  (Pavel Latushko). Sanāksmi vadīja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu (Urmas Reinsalu).

 

Informācijai

Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes (ANO DP) Arria formāta neformālās sanāksmes ir tiesīga rīkot jebkura ANO DP dalībvalsts. 22. janvāra sanāksme notika pēc Igaunijas ierosinājuma.

ANO DP pārstāvētas 15 valstis: piecas pastāvīgās locekles ar veto tiesībām - ASV, Lielbritānija, Francija, Krievija un Ķīna - un desmit nepastāvīgās. Katru gadu piecas nepastāvīgo dalībvalstu grupas pārstāves tiek pārvēlētas uz divu gadu pilnvaru termiņu pēc reģionālā principa. Igaunija ievēlēta ANO Drošības padomes nepastāvīgās dalībvalsts sastāvā ar pilnvaru termiņu 2020.-2021. gadā.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā