Z.Kalniņa-Lukaševica: Latviju uztrauc mākslīgu tirdzniecības barjeru celšana

30.10.2020. 15:11

2020. gada 30. oktobrī Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica piedalījās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā organizētajā tiešsaistes diskusijā par Eiropas Savienības (ES) kopējās tirdzniecības politikas pārskatu un ar to saistītajām aktualitātēm. Parlamentārā sekretāre pauda stingru atbalstu sāktajam ES tirdzniecības politikas pārskatam.

Z. Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka “Latvijai ir svarīgi, lai Eiropas Savienība aizstāv savas ekonomiskās intereses, mazina ievainojamību un stiprina noturību. Tomēr, to darot, Eiropas Savienība nedrīkst pazaudēt savus principus, vērtības un standartus. Latvijai būtiska ir atvērta, godīga un uz noteikumiem balstīta pasaules tirdzniecība. Tāda, no kuras iegūst gan uzņēmēji, gan patērētāji, gan darba ņēmēji”.

Covid-19 krīze un tirdzniecības saspīlējumi bremzēja tirdzniecības apjomus un līdz ar to arī ekonomisko izaugsmi. Latviju uztrauc mākslīgu tirdzniecības barjeru celšana. Z. Kalniņa-Lukaševica norādīja, ka nedrīkst pazaudēt līdzsvaru starp tirgus aizsardzību un atvērtību.

Uzrunājot diskusijas klausītājus, Z.Kalniņa-Lukaševica akcentēja trīs lielās prioritātes ES tirdzniecības politikā, kā pirmo minot nepieciešamību pēc izmaiņām starptautiskajā vidē par labu mazākajiem tirgus spēlētājiem. “Maziem un vidējiem uzņēmumiem kā Eiropas ekonomikas stūrakmenim ir jābūt mūsu tirdzniecības politikas fokusā,” sacīja parlamentārā sekretāre.

Kā otro prioritāti Z. Kalniņa-Lukaševica uzsvēra tirdzniecības dažādošanu. Domājot par Eiropas ekonomisko izaugsmi pēc Covid-19 krīzes, ir jāmeklē jaunas eksporta iespējas, efektīvi jāievieš esošie brīvās tirdzniecības nolīgumi, kā arī jāseko, kā partneri izpilda savas apņemšanās.

“Ir jāspēj izskaust negodīga konkurence, kas visvairāk jūtama ES un Ķīnas asimetriskajās tirdzniecības attiecībās. Mēs nevaram būt naivi tirdzniecības attiecībās ar Ķīnu. Mums ir jāspēj reaģēt, ja tiek pārkāptas mūsu intereses,” pauda Zanda Kalniņa-Lukaševica.

“Tāpat ir nepieciešama izlēmīga Pasaules Tirdzniecības organizācijas reforma, pielāgojot to mūsdienu vajadzībām un izaicinājumiem,” sacīja parlamentārā sekretāre, nosaucot trešo prioritāti.

Diskusijas fokusā bija šī gada jūnijā sāktā ES tirdzniecības politikas pārskatīšana, kas īpaši aktualizējusies, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas radītos izaicinājumus un nepieciešamību atveseļot ES ekonomiku. Latvija kopumā atbalsta Eiropas Komisijas piedāvāto virzienu, kas balstās uz atvērtas stratēģiskās autonomijas modeli un paredz dažādot piegāžu avotus, tādejādi mazinot atkarības risku no dažiem tirgus dalībniekiem.

Diskusijā piedalījās arī Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks, tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis, Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols, uzņēmuma “SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes loceklis Normunds Bergs.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā