Latvija un partnervalstis vienojušās par īpašas EDSO misijas izveidi cilvēktiesību situācijas vērtēšanai Baltkrievijā

17.09.2020. 18:10

2020. gada 17. septembrī Latvija kopā ar 16 Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) dalībvalstīm - ASV, Beļģiju, Čehiju, Dāniju, Franciju, Igauniju, Islandi, Kanādu, Lielbritāniju, Lietuvu, Nīderlandi, Norvēģiju, Slovākiju, Somiju, Poliju un Rumāniju -  iniciējusi neatkarīgas ekspertu misijas izveidošanu (Maskavas mehānismu) cilvēktiesību pārkāpumu vērtēšanai Baltkrievijā. Latvija iestājās par šāda soļa nepieciešamību, ņemot vērā nopietnos cilvēktiesību pārkāpumus Baltkrievijā, īpaši pārkāpumiem vēlēšanu procesā, miermīlīgu protestu apspiešanu un žurnālistu darbības ierobežošanu.

EDSO tuvākajā laikā izveidos neatkarīgu ekspertu misiju, kura apkopos pēc iespējas objektīvāku informāciju par situāciju Baltkrievijā un sagatavos publisku ziņojumu ar rekomendācijām. Ziņojums tiks skatīts EDSO Pastāvīgajā padomē, kurā kā EDSO dalībvalsts piedalās arī Baltkrievija.

Latvijas ārlietu ministrs vairākkārtīgi uzsvēris, ka Baltkrievijas iestādēm jāpārtrauc žurnālistu aizturēšana un represijas pret pilsonisko sabiedrību. Latvija turpinās atbalstīt  Baltkrievijas tautu cīņā par demokrātiju un aicina Baltkrievijas valdību sadarboties ar EDSO ekspertu misiju.

 

Informācija

EDSO ir 57 valstu reģionāla organizācija, kuras mērķis ir konfliktu novēršana ar t.s. ātrās reaģēšanas instrumentu palīdzību, krīžu noregulējums un pēc-konfliktu situācijas stabilizācija. Organizācijas redzeslokā ir politiski militārās, ekonomiskās, vides un cilvēktiesību  jautājumi.

Tā dēvētais Maskavas mehānisms ir EDSO instruments, kas ieviests 1991. gadā EDSO sanāksmes Maskavā laikā. To paredzēts piemērot izņēmuma gadījumos, kad ir bažas par nopietnām atkāpēm no EDSO humānas (cilvēktiesību) dimensijas saistībām kādā dalībvalstī. Mehānismu var iniciēt vismaz 10 EDSO dalībvalstis, un kopš tā iedibināšanas tas ticis piemērots 8 reizes.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā