Ārlietu ministrijas komentārs par Krievijas prezidenta lēmumu prēmēt padomju represīvo iestāžu darbiniekus

03.09.2020. 17:19

Latvija negatīvi vērtē Krievijas Federācijas prezidenta Vladimira Putina 2020. gada 2. septembrī parakstīto rīkojumu par vienreizēju naudas prēmijas piešķiršanu bijušajām padomju okupācijas režīma militārpersonām un okupācijas varas iekšlietu resora un valsts drošības iestāžu darbiniekiem, kuri no 1944. gada līdz 1951. gadam okupētās Latvijas teritorijā piedalījušies bruņotās cīņās pret nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem un organizējuši represijas pret Latvijas iedzīvotājiem.

Ņemot vērā, ka minētie notikumi norisinājās pagājušā gadsimta vidū un jaunākie no represijās iesaistītajiem padomju okupācijas režīma darbiniekiem šobrīd varētu būt vismaz 90 gadu veci un vecāki, Latvija uzskata, ka šis lēmums ir uztverams kā nelabvēlīgs teatrāls žests, nevis patiesas rūpes par saviem pilsoņiem. Jebkurā gadījumā tas ir vērtējams kā nedraudzīgs solis, kas nekādā ziņā nesekmē Latvijas un Krievijas divpusējo attiecību uzlabošanu un tālāku pozitīvu attīstību.

Kā zināms, Latvijas valsts un tauta bija Otrā pasaules kara upuri. Kara gaitā cits citam sekojušie padomju, nacistu un atkal padomju okupācijas režīmi de facto iznīcināja neatkarīgo Latvijas valsti un atstāja dziļas rētas Latvijas sabiedrībā. Otrā pasaules kara rezultātā Latvijas tauta zaudēja aptuveni vienu trešdaļu iedzīvotāju.

Vēl aptuveni 10 gadu pēc Otrā pasaules kara beigām Latvijā noritēja aktīva pretošanās kustība, kuras gaitā demokrātiskas Latvijas valsts idejas aizstāvji izcīnīja nevienlīdzīgu asiņainu cīņu pret staļinisma totalitārās okupācijas varas represīvajām iestādēm. Latvijas tauta un valdība nepārprotami un viennozīmīgi vērtē padomju okupācijas varas represīvo iestāžu rīcību Latvijas teritorijā kā noziedzīgu darbību un noziegumu pret cilvēci, kam saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem nav noilguma. Krievijas Federācijas prezidenta V. Putina 2. septembra rīkojums par naudas prēmijas piešķiršanu bijušajiem padomju okupācijas režīma represīvo iestāžu darbiniekiem ir viennozīmīgi vērtējams kā kārtējais mēģinājums attaisnot Staļina režīma pastrādātos noziegumus Latvijā un citās Eiropas valstīs.

Vienlaikus šāds Krievijas solis vēlreiz izceļ Baltijas valstu vardarbīgo okupāciju un inkorporāciju Padomju Savienībā – nacionālās pretošanās kustības apkarotājus Krievija tagad apbalvo.

Latvija aicina Krieviju atmest staļinisko pasaules vīziju un tā vietā sākt domāt pozitīvākās kategorijās, un pievērsties savas valsts ekonomikas un politiskās sistēmas modernizācijai, tiesu varas stiprināšanai un korupcijas apkarošanai, kas nodrošinās cilvēka cienīgu dzīves līmeni Krievijas iedzīvotājiem un pozitīvi ietekmēs Latvijas un Krievijas divpusējās attiecības, kā arī Eiropas Savienības un Krievijas attiecības.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā