Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojums par ASV iniciatīvu stratēģiskā bruņojuma kontroles jomā

22.06.2020. 14:15

Stratēģiskā jeb kodolbruņojuma kontrole ir svarīgs starptautisko drošības vidi veidojošs elements. Valstīm, kuru rīcībā ir kodolieroči, ir īpaša atbildība šajā kontekstā. Kopš Aukstā kara beigām kodolieroču skaits pasaulē ir dramatiski samazināts. Šajā procesā aktīvi iesaistījušās un līderību uzņēmušās ASV un Krievija, tam sekojušas arī Francija un Lielbritānija. Tomēr pēdējos gados ir novērojama pretēja tendence, ko raksturo atsevišķu valstu centieni paplašināt un attīstīt savas kodolieroču programmas. Krievija izstrādā jaunas kodolieroču sistēmas un stiprina savu kodoldoktrīnu, pazeminot slieksni iespējamai kodolieroču izmantošanai. Arī Ķīna modernizē un paplašina savu kodolieroču arsenālu, tomēr par tā reālajiem apmēriem ir galvenokārt pieņēmumi un trūkst caurskatāmības.

Latvija uzskata, ka starptautiskās drošības un stratēģiskās stabilitātes interesēs ir Krievijas un Ķīnas iesaiste ASV iniciētajās sarunās par mūsdienu situācijai atbilstošas kodolbruņojumu regulējošas vienošanās izstrādi. Šādas sarunas mazinātu ar kodolieročiem saistītos riskus un novērstu destabilizējošu bruņošanās sacensību, kā arī demonstrētu iesaistīto valstu apņēmību īstenot to Kodolieroču neizplatīšanas līguma VI panta saistības. Tas veicinātu uzticēšanos valstu starpā un sekmētu mieru, drošību un stabilitāti visā pasaulē.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā