Eiropas Padomes Venēcijas komisija pozitīvi vērtē izglītības reformu

19.06.2020. 11:43

2020. gada 19. jūnijā Eiropas Komisija par demokrātiju caur tiesībām jeb Venēcijas komisija publicēja viedokli par vairākiem 2018. gadā pieņemtajiem normatīvo aktu grozījumiem Latvijā īstenotajā izglītības reformā. 

Ārlietu ministrijas ieskatā nozīmīgs ir Venēcijas komisijas atzītais, ka Latvijas valsts valodas lietojuma proporcijas regulējums valsts un pašvaldību izglītības iestādēs, kas īsteno mazākumtautību izglītības programmas, ir atbilstošs. Savā viedoklī Venēcijas komisija ir nepārprotami atzinusi, ka šāda regulējuma noteikšanai ir leģitīms mērķis – valsts valodas prasmes veicināšana. Arī attiecīgo normatīvo aktu izstrādes process atbilst nepieciešamajām procesuālajām garantijām – ir notikušas diskusijas un ieinteresēto pušu iesaiste. Turklāt grozījumi nav negaidīti, bet daļa no vairāk nekā 25 gadus ilga izglītības reformas procesa.

Saistībā ar Covid-19 pandēmijas rezultātā ieviestajiem ierobežojumiem Venēcijas komisija viedokli par Latviju izskatīja rakstveida procesā. Ārlietu ministrija izsaka nožēlu, ka Venēcijas komisija neņēma vērā Latvijas lūgumu pārcelt viedokļa pieņemšanu uz vēlāku laiku, kas būtu devis Latvijas pusei iespēju īstenot dialogu ar ekspertiem klātienē plenārsēdē.

 

Informācijai

2019. gada nogalē Venēcijas komisijas viedokli par Latvijas normatīvo aktu grozījumiem attiecībā uz izglītību mazākumtautību valodās lūdza Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Vienlīdzības un pretdiskriminācijas komiteja. Viedoklis tapis, cita starpā, ņemot vērā Venēcijas komisijas ekspertu vizītes Latvijā šī gada sākumā iegūto informāciju. Venēcijas komisijas viedoklis nav juridiski saistošs un likumdevējs saglabā tiesības izmantot viedoklī sniegto ekspertīzi tiktāl, ciktāl tas nav pretrunā Satversmei un Satversmes tiesas nolēmumiem.

Eiropas Padomes Venēcijas komisija ir neatkarīga padomdevēja institūcija, kas sniedz ekspertīzi konstitucionālos, demokrātijas, likuma varas un tiesiskuma jautājumos. Komisijā ir 62 dalībvalsts. Venēcijas komisiju veido neatkarīgi minēto valstu pārstāvji – eksperti, kuri darbojas individuāli un neatkarīgi no savas valsts.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā