Parlamentārā sekretāre: normāli funkcionējošas brīvās tirdzniecības nodrošināšanai svarīga ceļošanas un tirdzniecības ierobežojumu atcelšana

09.06.2020. 16:16

2020. gada 9. jūnijā norisinājās neformālā Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes Kopējās tirdzniecības politikas jautājumos videokonference, kurā Latviju pārstāvēja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica. Sanāksme tika veltīta sarunai par Covid‑19 pandēmijas izraisīto ietekmi uz starptautisko tirdzniecību, kā arī Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) pilnvērtīga darba nodrošināšanu.

“Ceļošanas un tirdzniecības ierobežojumu atcelšana ir nozīmīga, lai atgrieztos pie normāli funkcionējošas brīvās tirdzniecības, kas gadu desmitiem ir bijusi ekonomikas izaugsmes virzītājspēks,” diskusijā sacīja Zanda Kalniņa-Lukaševica. Šajā kontekstā parlamentārā sekretāre pieminēja arī Baltijas valstu sadarbību savstarpējo robežu atvēršanā, kas ir nozīmīgs solis, lai valstu ekonomikas sāktu atveseļoties.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas jaunākajiem aprēķiniem pandēmijas ietekmē globālā tirdzniecība 2020. gadā varētu sarukt par 10 līdz 16 procentiem, ES eksporta apjomi samazināties par 9 līdz 15 procentiem (282-470 miljardi EUR), kamēr imports varētu samazināties par 11 līdz 14 procentiem (313-398 miljardi EUR).

Tirdzniecības komisārs Fils Hogans (Phil Hogan) informēja par nodomu šī gada laikā uzsākt ES tirdzniecības politikas pārskatīšanu. Jau 16. jūnijā Komisija aizsāks sabiedriskās apspriešanas procesu, bet gada beigās plāno publicēt Komisijas piedāvājumu atjaunotajai tirdzniecības stratēģijai. Reaģējot uz šo, parlamentārā sekretāre pauda skaidru Latvijas pozīciju, ka ES arī pēc Covid-19 apstākļos jāturpina liberālas, taisnīgas un noteikumos balstītas ārējās tirdzniecības politikas kurss. Covid-19 pandēmijas radītās ietekmes pasaules ekonomiku pārvarēšanai nepieciešama apņēmīga, bet rūpīgi izstrādāta stratēģija.

Sanāksmē tika akcentēts, ka ES stratēģiskās neatkarības interesēs jāstrādā pie ES rūpniecības kapacitātes stiprināšanas, kas vienmēr ir bijusi un būs pastāvīga prioritāte. Tikpat nozīmīgi ir fokusēties uz eksporta un importa tirgu dažādošanu, slēdzot jaunus un modernizējot esošos tirdzniecības līgumus. Tirdzniecības komisārs F. Hogans apstiprināja, ka darbs pie divpusējo tirdzniecības attiecību stiprināšanas būs Komisijas prioritāte.

ES ārējās tirdzniecības ministru videokonferencē īpaša uzmanība tika pievērsta PTO darbam. Par šobrīd steidzamāko PTO prioritāti ir izvirzījies jautājums par jauna ģenerāldirektora iecelšanu pēc tam, kad pašreizējais ģenerāldirektors Robertu Azevedu (Roberto Azevêdo) paziņoja par atkāpšanos no amata šī gada augustā. Zanda Kalniņa-Lukaševica pauda atbalstu domai par vienota ES kandidāta virzīšanu, vienlaikus norādot, ka jebkurā gadījumā jāatbalsta kandidāts, kura uzskati kopumā saskan ar ES vērtībām un mērķiem tirdzniecības jomā. “Vienlīdz svarīgi ir atrast kandidātu, kurš spētu īstenot PTO reformas un risināt šī brīža daudzpusējās tirdzniecības politikas izaicinājumus,” uzsvēra parlamentārā sekretāre.

Padome pievērsa uzmanību izaicinājumiem, kas saistīti ar PTO ikdienas darba atjaunošanu. Vairākkārt tika uzsvērts, ka pakāpeniski jāsāk atgriezt PTO pilnvērtīgā darba režīmā un jāatsāk iekavētās sarunas, piemēram, zivsaimniecības jomā. Parlamentārā sekretāre atzinīgi novērtēja PTO devumu tirdzniecības plūsmu analīzē, tirdzniecību ierobežojošo un veicinošo pasākumu monitorēšanā un, kas īpaši svarīgi - caurskatāmības nodrošināšanā. Tāpat Latvijas vārdā tika pausts konceptuāls atbalsts Komisijas virzītajai iniciatīvai uzlabot kritiski svarīgo medikamentu un medicīnas preču pieejamību krīzes apstākļos, virknei preču atceļot importa tarifus un mazinot netarifu barjeras.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā