Mediju brīvības koalīcijas paziņojums Pasaules preses brīvības dienā

03.05.2020. 13:29

2020. gada 3. maijā

Šodien, Pasaules preses brīvības dienā, Mediju brīvības koalīcija ir sniegusi šādu paziņojumu:

 

„Šodien visā pasaulē mēs apliecinām uzticību preses brīvības pamatprincipiem.

Brīvu, neatkarīgu un daudzveidīgu plašsaziņas līdzekļu aizsardzība un veicināšana kā tiešsaistē arī bezsaistē ir ļoti būtiska iekļaujošas, miermīlīgas un demokrātiskas sabiedrības darbībai. Žurnālisti un plašsaziņas līdzekļu darbinieki sniedz iedzīvotājiem svarīgu informāciju, paplašina mūsu pasaules redzējumu un palīdz mums saukt pie atbildības privātpersonas un iestādes.

Šie principi reti kad ir bijuši aktuālāki vai nozīmīgāki kā tagad, kad pasaule cīnās ar Covid-19 pandēmiju. Kā atzīts Mediju brīvības koalīcijas Izpildgrupas nesenajā paziņojumā, žurnālisti un citi mediju darbinieki, gatavojot reportāžas no veselības krīzes vissmagāk skartajiem reģioniem, nodrošina informāciju sabiedrībai, veicina atbilstīgus veselības aizsardzības pasākumus un atspēko melīgas vai maldinošas ziņas. Mēs cildinām viņu darbu.

Šādas krīzes laikā brīvas preses loma ir svarīgāka nekā jebkad.

Diemžēl daudzas valstis turpina ierobežot un cenzēt plašsaziņas līdzekļus, un kļūst aizvien vairāk valstu, kur palielinās apdraudējums žurnālistiem. Pārāk bieži žurnālistiem un mediju darbiniekiem draud, viņus iebiedē un pat nogalina – bieži vien nesodīti – tikai par to, ka viņi veic savu darbu. Šodien un ik dienas mēs godinām tos, kurus esam zaudējuši, un apņemamies veidot pasauli, kur katrs žurnālists un plašsaziņas līdzekļu darbinieks var nebaidoties sniegt informāciju.

Lai novērstu draudus mediju brīvībai, visām valstīm jāveic pasākumi nacionālā līmenī, lai nodrošinātu šo pamattiesību ievērošanu pašām savā teritorijā un aizstāvētu šīs tiesības citviet pasaulē.

Koalīcija ir tādu valstu, pilsonisko sabiedrību un citu ieinteresēto pušu partnerība, kuras proaktīvi sadarbojas, lai veicinātu mediju brīvību un žurnālistu drošību. Tā reaģē uz vajadzību nodrošināt labāku sadarbību un koordināciju, izmantojot starptautisku un daudzpusēju pieeju.

Mēs paužam atzinību tām valdībām, kuras ir rīkojušās izlēmīgi un apņēmīgi, lai stiprinātu mediju brīvības aizsardzību. Šajā izšķirošajā laikā žurnālistiem un mediju darbiniekiem nepieciešams mūsu atbalsts un aizsardzība. Mēs atzinīgi vērtējam izsludināto pirmo uzaicinājumu iesniegt pieteikumus UNESCO Globālajā mediju aizsardzības fondā, kas izveidots no mūsu dalībvalstu iemaksām.

Mēs kopā saglabājam apņemšanos sekmēt mediju brīvību un vērsties pret visiem centieniem to vājināt.”

 

Parakstījušās:

1.    Apvienotā Karaliste

2.    Amerikas Savienotās Valstis

3.    Austrija

4.    Bulgārija

5.    Čehija

6.    Dānija

7.    Francija

8.    Grieķija

9.    Igaunija

10.  Islande

11.  Kanāda

12.  Latvija

13.  Lietuva

14.  Luksemburga

15.  Melnkalne

16.  Nīderlande

17.  Slovākija

18.  Slovēnija

19.  Šveice

20.  Ukraina

21.  Vācija

 

Informācijai

Mediju brīvības koalīcija dibināta 2019. gada jūlijā Globālās mediju brīvības konferences laikā Londonā.

Koalīcija ir valstu partnerība, kuras apņēmušās stiprināt starptautisko koordināciju un rīcību mediju brīvības un žurnālistu drošības veicināšanai, gan izvēršot diskusiju augstākajā politiskajā līmenī, gan veicot dažādus praktiskus ilgtermiņa pasākumus ekspertu līmenī. Latvija ir viena no koalīcijas dibinātājvalstīm, kā arī darbojas koalīcijas Izpildgrupā. 

Kopumā koalīcijai šobrīd pievienojušās jau 35 valstis.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā