Attīstības sadarbības politikas konsultatīvā padome pārrunā aktualitātes un plānoto 2020. gadā

28.02.2020. 15:48

2020. gada 28. februārī Ārlietu ministrijā notika Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes sanāksme, kuru vadīja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa‑Lukaševica. Konsultatīvā padome pārrunāja Latvijas attīstības sadarbības politikas aktualitātes 2020. gadā, īpašu uzmanību veltot šogad iecerētajam darbam pie Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēm.

Parlamentārā sekretāre informēja sanāksmes dalībniekus par izmaiņām normatīvajos aktos, kas mazinās birokrātisko slogu attīstības sadarbības finansējuma ieviešanā un īpaši attieksies uz Ārlietu ministrijas attīstības sadarbības granta projektu konkursu.

Šī gada 13. februārī spēkā stājās grozījumi Starptautiskās palīdzības likumā, kas ļauj uzlabot attīstības sadarbības aktivitāšu plānošanas un ieviešanas procesu, tostarp būs iespēja plānot attīstības sadarbības aktivitātes vairākiem gadiem. Šobrīd tas notiek ikgadējo plānu ietvaros. Tāpat plānotas izmaiņas granta projektu konkursu īstenošanas kārtībā. Praksē tas nozīmēs atvieglotas prasības projektu iesniedzējiem, bet izvērtēšanas kritērijos lielāku uzsvaru pievērsīs projekta saturiskajiem aspektiem. Šos jautājumus regulēs attiecīgie noteikumi, kas iesniegti izskatīšanai 3. marta Ministru kabineta sēdē.

2020. gadā Ārlietu ministrija aktualizējusi arī jautājumu par finansējuma palielināšanu attīstības sadarbībai un iesniegusi Ministru kabinetā konceptuālo ziņojumu “Par attīstības sadarbībai paredzētā finansējuma palielināšanu 2021.-2025. gadā”. “Finansējuma palielināšana divpusējai attīstības palīdzībai nepieciešama, lai veicinātu Latvijas kā donorvalsts redzamību, sniegtās palīdzības paredzamību un ļautu pilnvērtīgāk attīstības sadarbībā izmantot Latvijas valsts institūciju, pilsoniskās sabiedrības organizāciju un privātā sektora ekspertīzi,” norādīja Z. Kalniņa-Lukaševica.

Īpaša uzmanība sanāksmē tika veltīta šogad plānotajam darbam pie Latvijas attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēm 2021.-2025. gadam. Parlamentārā sekretāre norādīja, ka Latvijas attīstības sadarbības politikas mērķis saglabāsies nemainīgs – sniegt ieguldījumu Dienaskārtības 2030 ieviešanā attīstības valstīs. Vienlaikus būs svarīgi diskutēt gan par turpmākajām reģionālajām prioritātēm, gan par to, kā Latvijas sniegtais atbalsts var būt fokusētāks un pielāgots mūsu laikmeta izaicinājumiem: klimata pārmaiņām, vienlīdzības veicināšanai, digitalizācijai. Iekļaujošs konsultāciju process tiks uzsākts jau 2020. gada marta beigās.

Izstrādājot pamatnostādnes, īpaša uzmanība tiks pievērsta tādiem jautājumiem kā prioritāšu izvēles process, palīdzības efektivitāte, novērtēšana un atskaitīšanās, kā arī attīstības sadarbības arhitektūras, īstenošanas un koordinācijas stiprināšana. Tāpat liela vērība tiks pievērsta privātā sektora iesaistei un starpnozaru partnerību veidošanai, kā arī jautājumiem kas saistīti ar sabiedrības informēšanu un globālo izglītību. Jaunās pamatnostādnes ir jāizstrādā un jāapstiprina 2020. gadā.

 

Informācijai

Attīstības sadarbības politikas konsultatīvā padome ir konsultatīva institūcija, kas izveidota, lai sekmētu Latvijas aktīvu un atbildīgu iesaistīšanos Eiropas Savienības attīstības sadarbības politikas veidošanā un īstenošanā, stiprinātu Latvijas kā divpusējā donora lomu, veicinātu sabiedrības izpratni par attīstības sadarbības mērķiem un politiku un sniegtu atbalstu tās īstenošanā. Saskaņā ar Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes nolikumu tajā pārstāvētas publiskās pārvaldes iestādes un pilsoniskās sabiedrības organizācijas.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā