ES Ārlietu attīstības padomē aktīvas diskusijas par izmaiņām Eiropas attīstības sadarbības finansēšanas sistēmā

25.11.2019. 16:39

2019. gada 25. novembrī Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica Briselē, Beļģijā, piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē par attīstības sadarbības jautājumiem.

ES ārlietu ministru diskusijās īpaša uzmanība tika veltīta izmaiņām Eiropas attīstības sadarbības finansēšanas sistēmā. Ne tikai finansējuma apjoms, bet arī veids, kā ES sniedz ieguldījumu partnervalstu ilgtspējīgā attīstībā, ir būtisks. Z. Kalniņa-Lukaševica, uzrunājot kolēģus, norādīja: “Latvija atbalsta visus centienus uzlabot esošo finanšu institūciju ciešāku sadarbību, kas ļautu jau šobrīd būt efektīvākiem. Kā ilgtermiņa risinājumu esam gatavi vērtēt arī ES attīstības banku ārējās darbības apvienošanu. Vienlaikus reformai nevajadzētu radīt papildu finanšu saistības dalībvalstīm.”

Izmaiņas finansēšanas sistēmā ir Latvijas interesēs, lai vairāk Latvijas uzņēmumu varētu iesaistīties projektu īstenošanā attīstības valstīs. Vienlaikus Latvija aicina nodrošināt, ka ES Kaimiņpolitikas valstu atbalstam tiek veltīta pietiekama uzmanība un resursi arī turpmāk.

Parlamentārā sekretāre akcentēja nepieciešamību izveidot iekļaujošu finanšu sistēmu, kas vienlīdz ļauj iesaistīties visām dalībvalstīm. Kā horizontālai prioritātei jābūt arī cīņai pret klimata izmaiņu radītajām sekām.

Sanāksmē dalībvalstis pārrunāja turpmākās atbalsta iespējas Āfrikas valstīm, lai veicinātu valstu ekonomisko izaugsmi un tādējādi risinātu virkni ieilgušo problēmu, tostarp migrācijas cēloņus. Ministri bija vienisprātis, ka izglītība ir atslēga uz valstu ilgtspējīgu attīstību. Kā īpašais viesis sarunā par kvalitatīvas izglītības nepieciešamību, īpaši meitenēm un sievietēm Āfrikas valstīs un reģionos, piedalījās Etiopijas izglītības ministrs Dr. Tilaje Gete (Dr. Tilaye Gete). Uzsverot 25. novembrī atzīmējamās Starptautiskās dienas pret vardarbību pret sievietēm nozīmi un izceļot Latvijas gūto pieredzi sieviešu izglītības veicināšanā Centrālāzijā un ES Kaimiņpolitikas valstīs, parlamentārā sekretāre pauda Latvijas gatavību piedāvāt ekspertīzi Āfrikas valstīm gan divpusēji, gan sadarbībā ar citiem starptautiskajiem donoriem.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā