Parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica piedalīsies samitā par ES Kohēzijas politikas jautājumiem

04.11.2019. 15:02

2019. gada 5. novembrī Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas politikai veltītā samitā (Friends of Cohesion Summit 2019) Prāgā, Čehijā, kura mērķis ir apspriest ES Kohēzijas politikas finansējuma lielāko saņēmējvalstu kopīgās intereses attiecībā uz ES daudzgadu budžetu pēc 2020. gada. Samitā plānots pieņemt deklarāciju, kurā būs ietverts valstu kopīgs viedoklis par jauno ES finanšu ietvaru 2021.-2027. gadam.

Sanāksmē premjerministru līmenī būs pārstāvēta Bulgārija, Horvātija, Igaunija, Malta, Polija, Portugāle, Slovākija, Slovēnija un Ungārija. Tāpat sanāksmē piedalīsies delegāti no Čehijas, Grieķijas, Itālijas, Kipras, Lietuvas, Rumānijas un Spānijas, un to apmeklēs arī Eiropas Komisijas pārstāvji.

ES Kohēzijas politikas mērķis ir ES reģionu sociālekonomisko atšķirību izlīdzināšana. 2014.-2020.gada periodā no ES budžeta līdzekļiem Latvijai ir piešķirts kohēzijas finansējums 4.9 mljrd. EUR. Šie līdzekļi tiek izmantoti investīcijām reģionu attīstībā, tostarp skolu, augstskolu un slimnīcu rekonstrukcijā, uzņēmējdarbības attīstībā un citās jomās. Kopš iestāšanās ES, pateicoties ES struktūrfondiem, Latvija ir konsekventi tuvinājusies ES vidējam sociālekonomiskās attīstības līmenim, 2018. gadā sasniedzot 70% no ES vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju. Arī pēc 2020. gada kohēzijas līdzekļi Latvijai būs nepieciešami, lai turpinātu izaugsmi un tuvināšanos ES vidējam sociālekonomiskās attīstības līmenim.  

Saskaņā ar EK publicēto priekšlikumu ES budžetam pēc 2020. gada kohēzijas finansējums kopumā tiek samazināts par 10%, un tas paredz, ka Latvija turpinās saņemt ES Kohēzijas politikas finansējumu, bet ievērojami mazākā apjomā. Tādēļ Latvija līdz ar citām līdzīgi domājošām valstīm uzstāj, ka ES Kohēzijas politikai jāvelta salīdzinoši vairāk līdzekļu no ES budžeta resursiem. Šobrīd turpinās intensīvas dalībvalstu sarunas par ES budžeta apjomu un sadalījumu. Lai nodrošinātu nepārtrauktu ES investīciju plūsmu, lēmumu par ES daudzgadu budžetu nepieciešams pieņemt pēc iespējas savlaicīgāk.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā