2019. gada 1. oktobrī stājas spēkā izmaiņas konsulārās atlīdzības cenrādī

30.09.2019. 16:45

Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs ar 2019. gada 1. oktobri tiks piemērots jauns konsulārās atlīdzības cenrādis par sniegtajiem konsulārajiem pakalpojumiem.

Līdz šim pastāvošais, pamatos vēl pagājušā gadsimta 90. gados izveidotais, konsulāro pakalpojumu klāsts un to diferencētās atlīdzības likmes ir ļoti atšķirīgas un pakalpojumu saņēmējiem nereti grūti pārskatāmas. Tas radīja grūtības personām plānot savus izdevumus pirms konsulāro pakalpojumu saņemšanas, kā arī sarežģīja vienveidīgas konsulārās atlīdzības iekasēšanas nodrošināšanu pārstāvniecībās.

Lai novērstu šīs nepilnības, ir mainīts konsulārās atlīdzības cenrādis, nosakot vienu konsulārās atlīdzības likmi visiem konsulārajiem pakalpojumiem 40 EUR apmērā. Izņēmumi, saglabājot iepriekš spēkā esošās konsulārās atlīdzības likmes, attiecas vienīgi uz uzturēšanās atļauju pieteikumu pieņemšanu trešo valstu pilsoņiem un pasta sūtījumu izmaksām ārvalstīs.

Šādā veidā, saglabājot līdz šim sniegto konsulāro pakalpojumu klāstu, ir rasta iespēja samazināt konsulārās atlīdzības likmes Latvijas diasporai ārvalstīs nozīmīgiem un tikai ar konsulāro amatpersonu starpniecību saņemamiem pakalpojumiem. Piemēram, konsulārā atlīdzība par personu apliecinošu dokumentu pieteikumu un citu dokumentu nosūtīšanu ir samazināta no 45 EUR uz 40 EUR. Savukārt atlīdzība par notariālo darbību veikšana ir samazināta no 60 EUR par pirmo un 10 EUR par katru nākamo lapu uz 40 EUR par vienu pakalpojumu.

Vienlaikus ir pieaudzis konsulārās atlīdzības likmes apjoms tiem pakalpojumiem, kurus personām ir iespējams saņemt arī tieši iestādēs Latvijā kā e-pakalpojumu, piemēram, dažādu izziņu saņemšanai. Tādējādi jaunās izmaiņas veicina arī plašāku e-pakalpojumu izmantošanu, kas diasporai ārvalstīs ir kļuvusi vēl pieejamāka kopš septembrī Iekšlietu ministrijas ieviestajām izmaiņām plašākai eID karšu izmantošanai e-pakalpojumu saņemšanā, tai skaitā ārvalstīs.

Par pārstāvniecībās ārvalstīs sniegtajiem konsulārajiem pakalpojumiem tiek iekasēta konsulārā atlīdzība un valsts nodeva. Valsts nodevas apmēru minētās izmaiņas neskars.

Pārstāvniecību iekasētā konsulārā atlīdzība tiek ieskaitīta Ārlietu ministrijas pamatbudžetā. Plānots, ka izmaiņas konsulārās atlīdzības cenrādī neietekmēs kopējās iekasētās konsulārās atlīdzības apjomu pārstāvniecībās.

Ministru kabineta noteikumi nosaka Ārlietu ministrijas konsulārās atlīdzības cenrādi un kārtību, kādā tiek iekasēta konsulārā atlīdzība un valsts nodevas.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā