Balvu par mūža ieguldījumu ārpolitikā saņem vēstniece Aina Nagobads-Ābola

10.09.2019. 12:36

Godinot ilggadēju, pašaizliedzīgu darbu ārlietu dienestā un neatsveramu ieguldījumu Latvijas Republikas interešu un demokrātisko vērtību aizstāvībā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs iedibinājis jaunu tradīciju pasniegt balvu par mūža ieguldījumu Latvijas ārpolitikā. Pirmais apbalvojums ir piešķirts vēstniecei Ainai Nagobads–Ābolai, kura ir viena no pirmajām un ilggadējām atjaunotās Latvijas diplomātēm.

Vēstnieces aizrautīgais, profesionālais un atbildīgais darbs Francijā, Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijā (UNESCO), Eiropas Padomē, kā arī Spānijā un Portugālē ir bijis paraugs un iedvesma daudziem Latvijas diplomātiem.

Ārlietu ministrijas balvu – sudraba grāmatzīmi ar gravējumiem – A. Nabogads-Ābolas kundzei Parīzē par paveikto Latvijas valsts labā pasniedza Latvijas vēstnieks Francijā Imants Viesturs Lieģis. 

Aina Nagobads-Ābola dzimusi 1920. gada 9. jūnijā Rīgā. Diplomātes karjeru uzsāka 1989. gadā kā Latvijas pārstāve pie Francijas Ārlietu ministrijas un Parlamenta. Pēc valsts neatkarības atgūšanas viņa tika apstiprināta par pirmo Latvijas vēstnieci Francijā (1991.- 1997.). Papildus uzņēmās arī nerezidējošās ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces pienākumus Spānijā (1993.-1997.) un Portugālē (1993.-1998.) ar rezidenci Parīzē. Vēstnieces kadences laikā sagatavotas nozīmīgas Latvijas amatpersonu un parlamentāriešu vizītes Francijas Nacionālajā asamblejā (1990. gada decembrī) un Francijas parlamentā (1991. gada maijā). Savukārt 1995. gada maijā tika organizēta Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa vizīte Portugālē.

No 1992. gada līdz 2000. gadam A. Nagobads-Ābola bijusi arī Latvijas Republikas pastāvīgā pārstāve pie UNESCO. Tieši viņai bija gods ienest Latvijas karogu UNESCO Ģenerālās konferences zālē.

Būtisku ieguldījumu viņa devusi, lai 1995. gada februārī Latvija tiktu uzņemta Eiropas Padomē.

1998. gadā A. Nagobads-Ābola ievēlēta par Latviešu apvienības Francijā goda prezidenti. Kopš 2011. gada ir Latvijas Zinātņu akadēmijas goda biedre.

Pateicoties ieguldījumiem Latvijas un divpusējo attiecību stiprināšanā, A. Nagobads-Ābola saņēmusi vairākus augstus apbalvojumus, tostarp Latvijas Triju Zvaigžņu ordeni (III šķira), kā arī Francijas un Portugāles augstus valsts apbalvojumus. 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā