Eiropas Savienība panāk vienošanos par tirdzniecības nolīgumu ar Mercosur valstīm un paraksta tirdzniecības nolīgumu ar Vjetnamu

01.07.2019. 16:49

2019. gada 28. jūnijā Briselē, Beļģijā, pēc 20 gadus ilgušām sarunām Eiropas Savienība (ES) un Mercosur jeb Dienvidu kopējā tirgus valstīs – Brazīlija, Argentīna, Paragvaja un Urugvaja – panāca politisku vienošanos par tirdzniecības nolīguma noslēgšanu. ES–Mercosur tirdzniecības nolīgums būs vērienīgākā vienošanās, kādu ES jebkad noslēgusi. Tās rezultātā ES eksportētāji ik gadu ietaupīs 4 miljardus EUR, kas līdz šim tika novirzīti importa tarifu maksājumos.

Mercosur ir piektā lielākā ekonomika pasaulē ārpus ES ar 260 miljoniem patērētāju lielu tirgu un IKP apjomu 2,2 triljonu EUR apmērā. ES ir Mercosur valstu lielākais tirdzniecības un investīciju partneris. ES preču eksports uz Mercosur valstīm 2018. gadā sasniedza 45 miljardus EUR, savukārt Mercosur valstu preču eksports uz ES bija mērāms 42,6 miljardos EUR. ES pakalpojumu eksports uz Mercosur valstīm 2017. gadā sasniedza 23 miljardus EUR, savukārt šo valstu pakalpojumu eksports uz ES – 11 miljardus EUR.

Pateicoties nolīgumam, ES uzņēmumiem tiks nodrošināta ievērojami labāka piekļuve Mercosur tirgum. Tiks atceltas 91% Mercosur ievedmuitas tarifu līniju, tostarp tādās ES būtiskās eksporta nozarēs kā automašīnas, to daļas, mašīniekārtas, ķīmija un farmaceitiskie produkti, kā arī lauksaimniecības produkti. Tarifu atcelšana attieksies arī uz tiem produktiem, kuru tirdzniecības apjomi līdz šim bijuši zemi tieši ierobežojoši augsto tarifu dēļ, piemēram, tekstilizstrādājumiem, apaviem, piena produktiem. Tāpat vienošanās paredz arī dažādu netarifu tirdzniecības barjeru novēršanu, atvieglotu tirgus piekļuvi pakalpojumu sektorā, iespējas ES uzņēmumiem piedalīties Mercosur publiskā iepirkuma konkursos, kā arī uzlabotu intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības režīmu. Vienlaikus ES ir nodrošinājusi arī nepieciešamo ES sensitīvo nozaru aizsardzību. Ierobežota tirgus atvēršana paredzēta lauksaimniecības sektorā, tostarp nosakot tarifu kvotas liellopu gaļai, putnu gaļai, cūkgaļai, cukuram, etanolam, rīsiem, medum un saldajai kukurūzai.

Lai nolīgums stātos spēkā, tiks veikta tā teksta juridiska precizēšana un gala redakcijas sagatavošana, pēc kā tas tiks nodots ratifikācijai Eiropas Parlamentam un ES dalībvalstu nacionālajiem parlamentiem.

Tāpat 30. jūnijā Hanojā, Vjetnamā, tika parakstīts Brīvās tirdzniecības nolīgums un Ieguldījumu aizsardzības nolīgums starp ES un Vjetnamu. Šie nolīgumi radīs atvērtas un uz noteikumiem balstītas tirdzniecības attiecības un stiprinās ekonomisko sadarbību starp Dienvidaustrumāzijas reģionu un ES.

Vjetnama ir interesants tirgus ar 95 miljoniem iedzīvotājiem, strauji augošu vidusšķiru un jaunu darbaspēku. Tās ekonomika ir viena no ātrāk augošajām Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijā (ASEAN), IKP pieaugot vidēji par 6% gadiem, pēdējo divu dekāžu laikā. Tirdzniecības nolīgums sekmēs pieeju šim tirgum, gan plašāk atverot pakalpojumu un valsts iepirkuma tirgus, gan atceļot ievedmuitas tarifus 99% ES importa. Turklāt ES preču eksportu uz Vjetnamu veicinās uzlabotas muitas procedūras un pilnveidoti standarti un noteikumi. Savukārt saistībā ar Ieguldījumu aizsardzības nolīgumu tiks izveidots moderns un reformēts investīciju strīdu izšķiršanas mehānisms. Nolīgums nodrošinās augsta līmeņa investīciju aizsardzību, kā arī godīgu un taisnīgu izturēšanos pret ES ieguldījumiem un uzņēmumiem Vjetnamā.

Lai abi nolīgumi stātos spēkā, ir nepieciešams saņemt Eiropas Parlamenta piekrišanu, bet Ieguldījumu aizsardzības nolīguma gadījumā nepieciešama arī ratificēšana ES dalībvalstu parlamentos. Līdz ar ES–Vjetnamas Ieguldījumu aizsardzības nolīguma stāšanos spēkā 1995. gadā noslēgtais Latvijas un Vjetnamas divpusējais Ieguldījumu veicināšanas un savstarpējās aizsardzības līgums zaudēs spēku un tiks aizstāts ar jauno nolīgumu Latvijas Republikas normatīvos noteiktajā kārtībā.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā