Ārlietu ministrijas politiskais direktors e-PINE sanāksmē Reikjavīkā uzsver transatlantisko solidaritāti Ukrainai

07.06.2019. 09:13

2019. gada 5. un 6. jūnijā Reikjavīkā, Islandē, notika Baltijas, Ziemeļvalstu un ASV Ārlietu ministriju politisko direktoru e-PINE sanāksme (Paplašinātā partnerība Ziemeļeiropā/Enhanced Partnership in Northern Europe), lai pārrunātu tādus jautājumus kā Arktika, Ķīnas pieaugošā loma, aktualitātes Tuvajos Austrumos, attiecības ar Krieviju un konflikts Ukrainā, kā arī transatlantiskā drošība. Latviju sanāksmē pārstāvēja Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks - politiskais direktors Jānis Mažeiks.

Diskutējot par Krievijas agresiju Ukrainā, J. Mažeiks norādīja, ka sankcijas pret Krieviju ir jāturpina un šajā jautājumā ir svarīga cieša koordinācija starp ES un ASV. Ukrainas jaunievēlētais prezidents ir signalizējis, ka turpinās iesāktās reformas un Ukrainas eiroatlantisko integrāciju. Patlaban īpaši svarīgs ir starptautiskās sabiedrības atbalsts.

Pievēršoties transatlantiskās drošības jautājumiem, J. Mažeiks norādīja, ka cieša transatlantiskā saite starp sabiedrotajiem un partneriem ir efektīvākais veids, kā aizstāvēt pašreizējo noteikumos balstīto starptautisko kārtību. Tika uzsvērta ES un NATO sadarbības nozīme. “Līdzās NATO centieniem neaizvietojama ir ASV militārā iesaiste Eiropā – atbalstām visas iniciatīvas, kas stiprina kolektīvo aizsardzību,” minēja diplomāts.

Vairāki sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis, ka jāveido sabiedrībā izpratne par hibrīdo apdraudējumu. Mērķtiecīga politikas veidošana ļaus būt noturīgiem pret šīm aktivitātēm eiroatlantiskajā telpā. Vienlaikus ir svarīgi arī stiprināt mediju vidi.

Pārrunājot situāciju Tuvajos Austrumos, sanāksmes dalībnieki pauda atbalstu daudzpusējai pieejai Tuvo Austrumu miera procesa sarunu atsākšanai.

Sanāksmes laikā tika runāts par Arktikas reģiona nozīmi gan klimata pārmaiņu, gan ekonomisko iespēju, gan drošības kontekstā. J. Mažeiks norādīja, ka iestājamies par aktīvāku un koordinētāku ES iesaisti Arktikas reģionā. Uzsveram Arktikas Padomes lomu konstruktīvas sadarbības veicināšanā ilgtspējīgas attīstības un dabas aizsardzības jautājumos.


Informācijai

e-PINE iniciatīva tika uzsākta 2003. gadā, lai pastiprinātu ASV sadarbību ar Baltijas valstīm un Ziemeļvalstu reģionu. e-PINE galvenie sadarbības virzieni ir drošības politika, kaimiņpolitika un ekonomisko attiecību attīstība.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā