Ārlietu ministrs: Latvijas prioritātes 16+1 formātā ir savienojamība, tirdzniecība un inovācijas

12.04.2019. 15:34

2019. gada 12. aprīlī Dubrovnikā, Horvātijā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās 8. Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu un Ķīnas (16+1) valdību vadītāju samitā, kura laikā tika pārrunātas turpmākās sadarbības iespējas starp Ķīnu un Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm, uzņemta Grieķija kā jauna formāta dalībniece, kā arī parakstīti divpusējie līgumi un saprašanās memorandi.

E. Rinkēvičs norādīja, ka Latvija aktīvi piedalās 16+1 formātā, vienlaikus uzsverot, ka saskatām to kā papildinošu ES-Ķīnas stratēģiskajai partnerībai. Tāpat ministrs apsveica Grieķiju ar pievienošanos formātam.

Ministrs uzsvēra, ka Latvijas prioritātes 16+1 formātā ir savienojamība, tirdzniecība, kā arī inovācijas.

Latvija vēlas sekmēt eksportu uz Ķīnu, tieši tāpēc svarīgi mazināt šķēršļus ES un Ķīnas tirdzniecībā. Nesen notikušajā ES-Ķīnas samitā izdevās panākt progresu šajā jomā. E. Rinkēvičs pauda cerību par straujāku progresu Latvijas pārtikas un farmācijas produktu sertifikācijas procesā Ķīnā, kā arī vēlmi sekmēt augstākas pievienotās vērtības preču eksporta attīstību. Ņemot vērā savienojamības pieaugošo nozīmi, Latvija vēlas lielāku sinerģiju ES savienojamības stratēģijai starp Eiropu un Āziju un “Joslas un ceļa” iniciatīvu.

“Savienojamības aspektā mēs koncentrējamies uz trīs dimensijām: fizisko savienojamību, digitālo un cilvēku kontaktiem. Gadu gaitā Latvija ir pierādījusi sevi kā uzticamu, elastīgu un konkurētspējīgu partneri multimodāla transporta koridora nodrošināšanā, īpaši jūras un dzelzceļa konteineru pārvadājumos. Mēs atzīmējam digitālās savienojamības pieaugošo nozīmi un esam gandarīti par 16+1 pārrobežu e-komercijas centra izveidi Rīgā. Savienojamība ir arī svarīga cilvēku kontaktos, kas ietver pieredzes apmaiņu izglītības, kultūras un tūrisma jomā”, pauda ministrs. Viņš uzsvēra, ka drīzumā Latvijā uzsāks tiešos kravu aviopārvadājumus ar Ķīnu, un nākamais solis ir regulāri tiešie pasažieru reisi. Tāpat ministrs aicināja Centrālās un Austrumeiropas valstu un Ķīnas amatpersonas un nozares profesionāļus apmeklēt 16+1 Augsta līmeņa tūrisma konferenci Rīgā 22.-24. oktobrī.

E. Rinkēvičs akcentēja Latvijas potenciālu dzīvības zinātņu un inovāciju jomā. Ministrs izteica gandarījumu par Pekinas Genomikas Institūta (Beijing Genomics Institute, BGI) meitasuzņēmuma īstenoto investīciju projektu Latvijā dzīvības zinātņu jomā, vienlaikus ceram arī uz citu Ķīnas augsto tehnoloģiju uzņēmumu ienākšanu Latvijā.

Plenārsēde noslēdzās ar gala dokumenta “Dubrovnikas vadlīnijas” (Dubrovnik Guidlines) pieņemšanu. Tam sekoja svinīga divpusējo līgumu un saprašanās memorandu parakstīšanas ceremonija, kurā Latvija parakstīja Saprašanās memorandu starp Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un Ninbo pilsētas (Ķīna) pašvaldību par sadarbību e-komercijas jomā.

Vienlaikus ar 16+1 valstu valdību vadītāju samitu notika 9. Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu un Ķīnas (16+1) Biznesa forums, kurā piedalījās arī Latvijas uzņēmumi.

Informācijai

Centrāleiropas un Austrumeiropas (CAE) valstu un Ķīnas (16+1) sadarbības formāta mērķis ir aktivizēt Ķīnas sadarbību ar 11 ES dalībvalstīm (Bulgāriju, Čehiju, Horvātiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju, Slovākiju, Slovēniju, Ungāriju) un piecām Balkānu valstīm (Albāniju, Bosniju-Hercegovinu, Ziemeļmaķedoniju, Melnkalni un Serbiju) investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības, kultūras un citās jomās. Nākamais 16+1 valdību vadītāju samits notiks Ķīnā 2020. gadā jau 17+1 formātā.

 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā