Latvija UNESCO uzsver cīņas pret dezinformāciju nozīmi

23.11.2018. 15:01

2018. gada 20. un 21. novembrī Parīzē, Francijā, notiekošajā UNESCO Starptautiskās programmas komunikācijas attīstībai (International Programme for the Development of Communication, IPDC) starpvaldību padomes sēdē Latvija kā vienu no nākamajām UNESCO IPDC prioritātēm aicina izvirzīt cīņu pret dezinformāciju. Tā ir starpnacionāla problēma, kuras nozīme tikai pieaugs, starpvaldību padomes sēdē teica Latvijas pārstāve Sanita Jemberga.

“Cīņa pret dezinformāciju atbilst šīs komisijas mandātam un programmas būtībai,” sacīja S. Jemberga. “Interneta komunikācijai attīstoties, nākamajā darbības periodā būs jāsaskaras gan ar jautājumiem par sociālo tīklu atbildības regulēšanu starptautiskā līmenī, gan cīņu pret dezinformāciju, jo tā kļūs arvien aktuālāka problēma.”

Latvija pateicās UNESCO par sagatavoto rokasgrāmatu medijprasmes palielināšanai, kas māca, kā atpazīt dezinformāciju masu medijos un internetā.

Tāpat Latvijas pārstāve aktīvi iesaistījās UNESCO ziņojuma apspriešanā par 2017. gadā nogalinātajiem mediju darbiniekiem un slepkavu nesodāmības novēršanu. Ziņojums rāda, ka no visām žurnālistu slepkavībām atklāti ir tikai 11%. Pērn pirmo reizi vairāk žurnālistu gāja bojā miera apstākļos, nevis karadarbības rezultātā. Satraucoši, ka arvien vairāk valstu neatbild uz UNESCO jautājumiem par žurnālistu slepkavību izmeklēšanas juridisko statusu, jo bieži tā ir vienīgā iespēja izdarīt spiedienu uz dalībvalstu valdībām, lai pasteidzinātu lietu izmeklēšanu.

Ziņojums aicina valstis sniegt informāciju par žurnālistu slepkavībām un to izmeklēšanas statusu, īpašu uzmanību pievēršot uzbrukumiem žurnālistēm – sievietēm, ļaut to publiskot, dalīties ar labās prakses piemēriem žurnālistu drošības palielināšanai, kā arī nozīmēt kontaktpunktu, kur vērsties ar šādu problemātiku.

“No starptautiskās žurnālistu kopienas viedokļa jebkas, par ko mēs šodien lemjam, ir daudz par maz žurnālistu aizsardzībai un nesodāmības mazināšanai,” teica Latvijas pārstāve. “Ceru, ka mēs sagaidīsim dienu, kad UNESCO atbalstīs Starptautiskās žurnālistu komitejas priekšlikumu izveidot speciālus tribunālus žurnālistu slepkavību izmeklēšanai visskaļākajās lietās.”

UNESCO Starptautiskā programma komunikācijas attīstībai (IPDC) ANO sistēmā ir vienīgais daudzpusējais forums – starpvaldību programma mediju attīstības veicināšanas jomā. IPDC galvenās prioritātes ir izteiksmes brīvības un mediju daudzveidības veicināšana, sabiedrisko mediju attīstīšana, cilvēku profesionālās izaugsmes sekmēšana un starptautisko partnerību veidošana. Programmas formātā tiek sniegts finansiāls atbalsts sabiedrībai būtisku mediju projektu realizēšanai, tostarp attīstības un pārejas ekonomikas valstīs. IPDC finansējumu nodrošina donorvalstu brīvprātīgas iemaksas.

IPDC veido 39 dalībvalstis, kas tiek ievēlētas UNESCO Ģenerālās konferences laikā uz 4 gadiem. Latvija tika ievēlēta un strādā IPDC kopš 2015. gada.

 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā