ES tirdzniecības ministru diskusiju uzmanības centrā PTO modernizācija un ES-ASV tirdzniecības attiecības

09.11.2018. 17:38

2018. gada 9.novembrī Briselē, Beļģijā notika Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes Kopējās tirdzniecības politikas jautājumos sanāksme. Latvijas delegācijas vadītāja bija Latvijas pastāvīgā pārstāve ES Sanita Pavļuta-Deslandes. Galvenie diskusiju jautājumi sanāksmē bija saistīti ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas (turpmāk – PTO) modernizāciju, kā arī ES un ASV tirdzniecības attiecībām.

Diskusijās ES dalībvalstis apstiprināja atbalstu uzsāktajam PTO modernizācijas procesam ar mērķi stiprināt daudzpusējās tirdzniecības sistēmu un saglabāt PTO vadošo lomu pasaulē. Dalībvalstis kā vienu no prioritātēm izvirzīja PTO strīdu izskatīšanas sistēmas Apelācijas institūcijas rīcībspējas nodrošināšanu. Attiecībā uz ES un ASV tirdzniecības attiecībām, Latvija iestājas par Transatlantisko saišu stiprināšanu un atbalstīja ciešu sadarbību ar ASV tirdzniecības jautājumu risināšanā saskaņā ar Komisijas prezidenta Ž.K.Junkera un ASV prezidenta D.Trampa 2018. gada 25. jūlija tikšanās laikā panākto vienošanos. Tāpat sanāksmē tirdzniecības ministri tika informēti par ES likumdošanas aktu projektiem attiecībā uz ārvalstu tiešo investīciju izvērtēšanu un aizsargpasākumu īstenošanu divpusējos tirdzniecības līgumos. Ārvalstu tiešo investīciju izvērtēšanas regulas mērķis ir nepieļaut tādas trešo valstu investīcijas ES, kas var apdraudēt nacionālo drošību un kārtību, savukārt aizsargpasākumu regula, gadījumos, kad trešo valstu imports rada nopietnu kaitējumu ES ražotājiem, nodrošinās vienotu pieeju tirdzniecības aizsardzības pasākumu īstenošanā.

Komisāre S.Malmstrēma, informējot ministrus par progresu pie aktuālajām ES tirdzniecības nolīgumu sarunām, izteica arī cerību par iespējām vēl šīs Komisijas pilnvaru laikā panākt vienošanos ar Mercosur. Dalībvalstis kopumā atbalstīja līguma noslēgšanu, vienlaikus atgādinot par to ofensīvajām un defensīvajām interesēm. Komisāre iepazīstināja ministrus arī ar tās otro visaptverošo ziņojumu par ES tirdzniecības nolīgumu īstenošanu, tajā iekļautajiem secinājumiem un turpmāko darbu, lai veicinātu nolīgumos iekļauto priekšrocību īstenošanu. Latvijas skatījumā tirdzniecības nolīgumu īstenošana un tajā iekļauto tirdzniecības priekšrocību izmantošana ir tikpat svarīga kā jaunu nolīgumu noslēgšana. Lai uzņēmēji saņemtu kvalitatīvu un saprotamu informāciju par tirdzniecības iespējām trešajās valstīs, būtiska loma un atbildība ir jāuzņemas gan Komisijai, gan dalībvalstīm.

 

Informācijai:

Komisijas ziņojums par ES brīvās tirdzniecības nolīgumu īstenošanu: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-6267_lv.htm
Tirgus piekļuves datubāze ES uzņēmējiem par importa nosacījumiem trešajās valstīs: http://madb.europa.eu/madb/indexPubli.htm

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā