ANO Rasu diskriminācijas izskaušanas komiteja izskata Latvijas ziņojumu

09.08.2018. 14:51

2018. gada 8. un 9. augustā Ženēvā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Rasu diskriminācijas izskaušanas komitejas (Komiteja) 96. sesijā tika izskatīts Latvijas Republikas kārtējais ziņojums par ANO 1965. gada Konvencijas par visu veidu rasu diskriminācijas izskaušanu izpildi Latvijas Republikā laikposmā no 2008. gada līdz 2016. gadam (Ziņojums).

Komitejas eksperti atzinīgi novērtēja būtisko progresu Latvijā kopš iepriekšējā ziņojuma izskatīšanas, kā arī Latvijas delegācijas augsto līmeni.

Komitejas locekļi uzdeva jautājumus par Latvijas normatīvo ietvaru diskriminācijas izskaušanai, paveikto nepilsoņu skaita samazināšanā, iniciatīvām naturalizācijas veicināšanai, valsts valodas politikas ietekmi uz privāto uzņēmumu darbību, rasu naida noziegumu izmeklēšanu un piemērotajām sankcijām. Komitejas ekspertus interesēja Tiesībsarga biroja darbs diskriminācijas izskaušanā, kā arī valsts iestāžu sadarbība ar pilsonisko sabiedrību un nevalstiskajām organizācijām politikas iniciatīvu izstrādāšanas un ieviešanas procesā. Komitejas eksperti uzdeva jautājumus arī par izglītības reformas ietekmi uz mazākumtautību tiesībām saglabāt un attīstīt savu valodu un kultūru, kā arī jautājumus par patvēruma meklētāju tiesību nodrošināšanu.

Latvijas delegācija informēja Komiteju par visaptverošu diskriminācijas aizliegumu, kas iekļauts Satversmes 91. pantā, par tiesu praksi Satversmes un starptautisko tiesību normu tiešā piemērošanā, izskatot lietas par iespējamu diskrimināciju. Izvērsta informācija un statistikas dati tika sniegti par nepilsoņu skaita izmaiņām un naturalizācijas procesu. Delegācijas locekļi informēja arī par izglītības reformas ieviešanas plānu, par skolēnu sekmēm minoritāšu izglītības programmās, par valsts valodas lietošanu saziņā ar valsts iestādēm un apkalpojošā sfērā. Delegācija sniedza pārskatu par sabiedrības informēšanas kampaņām par naida runu un naida noziegumiem, īstenotajām iniciatīvām sabiedrības integrācijas politikas mērķgrupām, kā arī dažādiem apmācības kursiem un programmām tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem, tiesnešiem un prokuroriem.

Komitejas noslēguma secinājumi par iesniegto Ziņojumu tiks publicēti augusta beigās.

Latvija ir ANO 1965. gada Konvencijas par visu veidu rasu diskriminācijas izskaušanu dalībvalsts kopš 1992. gada. Konvencija nosaka dalībvalsts pienākumus rasu diskriminācijas izskaušanas jomā. Lai uzraudzītu, kā valsts izpilda starptautiskās saistības, tai ir pienākums regulāri iesniegt ziņojumu par paveikto Konvencijas normu ieviešanā. Kārtējais ziņojums par Konvencijas normu ieviešanu Latvijā tika apstiprināts Ministru kabinetā 2017. gada 10. oktobrī, un 2017. gada 12. oktobrī tas tika iesniegts ANO.

 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā