Par Samnera Velsa deklarāciju

23.07.2018. 13:48

Šodien pieminam vēsturiski nozīmīgu notikumu - 1940. gada 23. jūlijā ASV valsts sekretāra vietnieks Samners Velss parakstīja deklarāciju par Baltijas valstu vardarbīgās inkorporācijas PSRS sastāvā neatzīšanu.

Deklarācijā Padomju Savienības realizētā okupācija tika nosodīta kā neleģitīma un "pretrunā ar saprātu, taisnīgumu un likumību, kas ir civilizētās pasaules pamati".

Samnera Velsa deklarācija bija pamats Amerikas Savienoto Valstu ārpolitikai Baltijas valstu jautājumā.

Šī juridiski pamatotā pozīcija kļuva par ASV politisko nostādni, kurai vēlāk pievienojās vairāk nekā 50 valstis, kas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas okupāciju atzina par neleģitīmu.

Samnera Velsa deklarācija nodrošināja starptautisko ietvaru Latvijas de iure pastāvēšanai visa padomju okupācijas perioda garumā un tam sekojošajai Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstiskās neatkarības faktiskajai atjaunošanai 1991. gadā.

Šogad vizītes laikā Vašingtonā 3. aprīlī, atzīmējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstiskuma simtgadi, trīs Baltijas valstu prezidenti kopīgi ar ASV prezidentu arī īpaši uzsvēra Samnera Velsa deklarācijas vēsturisko un politisko nozīmi.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā