Ārlietu ministrijas komentārs par atsevišķiem aspektiem Saeimas vēlēšanu iecirkņu organizēšanā ārvalstīs

14.06.2018. 10:39

2018. gada 12. jūnijā portālā rītakafija.lv tika publicēts raksts “Aizbraucēju balsis valdību neinteresē”, kurā sniegta maldinoša informācija par Saeimas vēlēšanu iecirkņu organizēšanu ārvalstīs. Ārlietu ministrija (ĀM) sniedz skaidrojumu par atsevišķiem aspektiem Saeimas vēlēšanu iecirkņu organizēšanā ārvalstīs ārpus diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību telpām.

Vēlēšanu iecirkņa izveide iespējama tikai tad, ja var tikt nodrošināta iecirkņa komisijas izveide no vismaz trīs Latvijas pilsoņiem, kuri apliecina, ka iecelšanas gadījumā komisijas locekļa pienākumus pildīs atbilstoši Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) instrukcijām, lēmumiem, rīkojumiem un citiem spēkā esošiem normatīvajiem aktiem. Tāpat iecirkņiem jādarbojas atbilstošās telpās, kuru prasības nosaka Saeimas vēlēšanu likums un citi normatīvie akti.

Tādēļ iecirkņu izveide apliecina ārvalstīs dzīvojošo Latvijas pilsoņu gatavību pašiem iesaistīties vēlēšanu organizēšanā. Šī gada februārī – aprīlī Latvijas vēstniecības aktīvi uzrunāja diasporas organizācijas, aicinot sniegt priekšlikumus par vēlēšanu iecirkņu izveidi saskaņā ar minētajiem kritērijiem. ĀM ir gandarīta par tautiešu lielo atsaucību, kas nodrošina iespēju izveidot jaunus iecirkņus tur, kur 2014. gada Saeimas vēlēšanām tādu nebija.

Pamatojoties uz Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību, goda konsulātu un diasporas pārstāvju sniegtajiem priekšlikumiem, CVK 2018. gada 14. maijā pieņēma lēmumu izveidot 115 vēlēšanu iecirkņus ārzemēs, kas ir par 17 iecirkņiem vairāk nekā 2014. gadā, kad tika izveidoti 98 vēlēšanu iecirkņi. Pateicoties Apvienotajā Karalistē dzīvojošo tautiešu iniciatīvai, CVK jau lēmusi par 15 iecirkņu izveidi šai valstī. Bostonas un Liverpūles tautiešiem diemžēl nebija iespēja atsaukties aicinājumam izveidot iecirkņus. Birmingema CVK noteiktajā termiņa neapstiprināja iecirkņa organizēšanu, tomēr šobrīd tiek meklēts risinājums iecirkņa izveidei.

Šobrīd, sadarbojoties CVK, Ārlietu ministrijai un ārvalstu iecirkņiem, norit organizatoriskais darbs, lai veiksmīgi sagatavotos vēlēšanu norisei 6. oktobrī.  Ja vismaz trīs Latvijas pilsoņi vēlas organizēt vēl kādu iecirkni papildu jau CVK apstiprinātajiem, un viņiem ir pieejamas atbilstošas telpas, lūgums sazināties ar Latvijas vēstniecību attiecīgajā valstī vai Ārlietu ministriju, rakstot uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Lai izveidotu iespējami plašāku vēlēšanu iecirkņu tīklu  ārpus Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību telpām un dotu iespēju nobalsot lielākam vēlētāju skaitam, 19 iecirkņi darbosies īrētās telpās, un 10 no tiem būs tieši Apvienotajā Karalistē. Lai segtu šos, kā arī citus ar vēlēšanu sagatavošanu un norisi saistītus izdevumus gan Latvijā, gan ārvalstīs, CVK ir sagatavojusi papildu finansējuma pieprasījumu valdībai.

Plašāka informācija par 13. Saeimas vēlēšanām pieejama Ārlietu ministrijas:  www.mfa.gov.lv un Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā: www.cvk.lv.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā